šmejdi v energetice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu šmejdi v energetice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úspory v trapu. Česko je rájem investorských pastí, lidé v nich hledají lék na inflaci. Válka změnila pohled na uhlí, chceme těžit do roku 2025, říká nový šéf OKD Roman Sikora. Šance evropského jádra ožívají, ale zatím si prochází velkým trápením. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na ...
Nekalé praktiky v energetice by po letech mohly narazit na přísnější regulace. Slibuje to novela energetického zákona, která v úterý zamíří do prvního sněmovního čtení a jejíž projednávání se měsíce odkládalo kvůli agendě spojené s koronakrizí. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) proto nabádá poslance, aby novelu nechali bezodkladně projít do dalších čtení. Jinak podle svazu hrozí, že se nová legislativa do voleb nestihne, a tím spadne pod stůl.
Když o něčem řekneme, že je to „za pět minut dvanáct“, přiznáváme, že jsme to stihli skutečně na poslední chvíli. V případě chystané novely energetického zákona, která má za úkol především pročistit tuzemský energetický trh a vyhnat z něj energošmejdy, to již bohužel neplatí.
Slibují levnější elektřinu, ale místo úspory se ve schránce objeví složenka s pokutou. Energošmejdi způsobí každý rok potíže několika tisícům domácností. Podívejte se na přehled těch nejčastějších.
Oklepali se z koronakrize. Bohužel to není dobrá zpráva. Energetičtí šmejdi přišli na kreativní způsob, jak zase něco trhnout.
Snad každý odběratel elektřiny či plynu v Česku už narazil ve svém okolí na dodavatele, který se ho snažil zlákat na zdánlivě výhodný odběr. „Všichni potřebujeme ve své domácnosti energii. Takzvaní šmejdi mají ohromný trh plný příležitostí,“ říká generální sekretář komoditní burzy PXE David Kučera. I to bylo jedním z důvodů, proč se burza rozhodla vytvořit platformu PARC4U. Na té mohou spotřebitelé měnit dodavatele na základně jednotné a férové smlouvy.
Ať už volají nebo zvoní na dveře, mají jen jeden cíl: vnutit nevýhodnou smlouvu na dodávky elektřiny nebo plynu. Často se přitom tváří, že o nic nejde a dokument, který nešťastník podepisuje, je nezávazný.
Prudký růst cen elektrické energie koncem loňského roku postavil proti sobě dodavatele energií. Při zdražení totiž mohou klienti odejít od svého dodavatele bez sankce. „Boj je ostrý. Řada dodavatelů bude ještě zvyšovat ceny,“ upozorňuje výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Dramatický růst cen energií na přelomu roku pořádně zamával energetickým trhem. „Všichni se začali bát o existenci a toho, co se bude dít. Neznám na trhu dodavatele, kterého by aspoň částečně nevyděsilo, co se s těmi cenami dělo,“ říká majitel obchodníka s energiemi Bohemia Energy Jiří Písařík v rozhovoru o konkurenčním boji na trhu, akvizicích, sporu s Tomášem Bártou o desetinu společnosti nebo o zájmu firmy vstoupit do bankovnictví.
Nejasnosti ve fakturaci, komplikace při změně dodavatele, sankce, potíže se zprostředkovateli nebo podomní prodej – to jsou nejčastější problémy, s nimiž se lidé loni obrátili na Energetický regulační úřad. Ten řešil 13 489 dotazů, což znamená meziroční nárůst o více než 14 procent. Každá osmá stížnost míří na aukce, poradce nebo podomní prodej.