soběstačnost v potravinách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu soběstačnost v potravinách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hned dvě zcela přelomové události provázely čtvrteční slavnostní zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Vůbec poprvé za dvacet let nepřijel na otevření výstavy prezident, zato se ale na pódiu, jakkoliv to zní neuvěřitelně, také vůbec poprvé objevil zástupce malých zemědělců. To, že pozvánku na pódium dostal „skutečný sedlák“ a nikoliv jen zástupci „agroprůmyslu“, paradoxně v některých ohledech obrátilo léty zavedený program zahájení „Živitelky“ naruby. Zároveň to ukazuje na možný ...
Dobré ráno! Je 223. den roku, svátek má Zuzana. V tento den v roce 1992 se ve městě Bloomington v americkém státě Minnesota poprvé otevřelo největší nákupní centrum v USA - Mall of America. Přečtěte si přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.
Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se hodlá zasadit o to, aby v Česku nedocházelo k likvidaci některých tradičních sektorů, jako je například zelinářství nebo ovocnářství. Také je proti tomu, aby z Vysočiny zmizelo pěstování brambor. „Místním farmářům určitě budeme pomáhat. Nemám ale ambici, abychom byli téměř ve všem soběstační. Nežijeme v zadrátované zemi, jsme součástí otevřeného trhu Evropské unie,“ říká. Koho přesně se dotkne snížení dotací v zemědělství o více než deset miliard korun, ...
Výkonný orgán Evropské unie připravuje kompenzace ve výši sto milionů eur, tedy přes 2,3 miliardy korun, pro zemědělce ze států, které sousedí s Ukrajinou. Zavede také opatření, která omezí dovoz ukrajinského obilí na unijní trh. Evropská komise přitom restrikce importu ukrajinských zemědělských produktů dosud kritizovala a jednostranné kroky Polska či Maďarska z posledních dnů označovala za nepřijatelné.
Spor Kyjeva se státy východního křídla Evropské unie o dovoz levného ukrajinského obilí se vyostřuje. Po Polsku a Maďarsku v pondělí pozastavilo import zemědělských komodit z Ukrajiny také Slovensko a k témuž v zájmu ochrany domácích producentů vyzývá tuzemská Agrární komora. Jednostranně vyhlášené embargo nicméně kritizuje Evropská komise a za nesmyslné je považují i někteří podnikatelé a ekonomové, které oslovila E15.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
Na plenárním zasedání Evropského parlamentu se bude hlasovat o revizi předpisů o takzvaných fluorovaných plynech, které se používají například v tepelných čerpadlech a mají podle odborníků na změnu klimatu ještě větší vliv než vypouštění oxidu uhličitého. Pro zákaz od roku 2027 se již vyslovil i výbor Evropské unie pro životní prostředí. Zákaz by mohl ovlivnit evropské tažení za co největší soběstačností domácností ve výrobě energie.
Argumenty většiny opozičních politiků, že je správné dávat každému, dláždí podle ekonomky Jany Matesové řeckou cestu, tedy scénář, který před lety přivedl jihoevropskou zemi na pokraj státního bankrotu. „Řecká cesta je o tom, že z jakýchkoliv důvodů, třeba morálně úžasných, sociálně jistě obhajitelných, si jednoho dne společnost zvykne na to, že veřejné rozpočty mají dávat na všechno, i když na to nemají,“ říká někdejší zástupkyně České republiky ve Světové bance a upozorňuje, že zbavit se takového návyku ...
Němečtí spotřebitelé šetří. Ubírají zboží z košíku a některé „dražší věci“ si zkrátka odpustí. V potravinách to jsou i biopotraviny, které byly v Německu v posledních letech stále populárnější. Statistiky ale ukazují, že Němci šetří obecně víceméně na všech potravinách, nejen na těch se značkou bio či organic.
Česko a další evropské státy se musejí vyrovnat s nedostatkem léčivých přípravků, chybějí zejména oční kapky, antibiotika a analgetika pro děti. Důvodů výpadků je vícero, od zvýšené spotřeby přes chybějící obalové materiály až po tlak na nízkou cenu. Podle státních úřadů a i podle největších lékárenských řetězců ovšem výpadky nejsou nic nového. Tentokrát se ovšem nedostatek přípravků týká skupin léků, které tímto problémem nebyly dlouhou dobu zasažené, jsou častější a trvají déle.