soběstačnost v potravinách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu soběstačnost v potravinách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Argumenty většiny opozičních politiků, že je správné dávat každému, dláždí podle ekonomky Jany Matesové řeckou cestu, tedy scénář, který před lety přivedl jihoevropskou zemi na pokraj státního bankrotu. „Řecká cesta je o tom, že z jakýchkoliv důvodů, třeba morálně úžasných, sociálně jistě obhajitelných, si jednoho dne společnost zvykne na to, že veřejné rozpočty mají dávat na všechno, i když na to nemají,“ říká někdejší zástupkyně České republiky ve Světové bance a upozorňuje, že zbavit se takového návyku ...
Němečtí spotřebitelé šetří. Ubírají zboží z košíku a některé „dražší věci“ si zkrátka odpustí. V potravinách to jsou i biopotraviny, které byly v Německu v posledních letech stále populárnější. Statistiky ale ukazují, že Němci šetří obecně víceméně na všech potravinách, nejen na těch se značkou bio či organic.
Česko a další evropské státy se musejí vyrovnat s nedostatkem léčivých přípravků, chybějí zejména oční kapky, antibiotika a analgetika pro děti. Důvodů výpadků je vícero, od zvýšené spotřeby přes chybějící obalové materiály až po tlak na nízkou cenu. Podle státních úřadů a i podle největších lékárenských řetězců ovšem výpadky nejsou nic nového. Tentokrát se ovšem nedostatek přípravků týká skupin léků, které tímto problémem nebyly dlouhou dobu zasažené, jsou častější a trvají déle.
Evropská energetická krize se alespoň prozatím vzdaluje nejčernějším scénářům nedostatku energií. Teplotně přívětivý podzim a úspory ve spotřebě umožnily naplnit evropské i české zásobníky na takovou úroveň, že je hrozba plynu pro letošní topnou sezónu už jen teoretická, míní majitel skupiny Carbounion Holding Petr Paukner. „Zkapalněného plynu bude pro letošek určitě dostatek, pokud nenastane arktická zima nebo katastrofické scénáře v geopolitice. Podíl plynu ve výrobě elektřiny bych dnes přesto nezvyšoval...
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
Chovatelům v souvislosti s krachem distributorů energie a válkou na Ukrajině vzrostla cena elektrické energie průměrně 3,5krát a cena zemního plynu podle regionu až desetinásobně. Smlouvy mají většinou uzavřené na rok a nyní jim končí. Navíc náklady na krmné směsi meziročně vzrostly o osmdesát procent. Tomu ovšem neodpovídá výkupní cena. Kilogram kuřecího stál dvacet let 21 korun, nyní je dražší o pouhých sedm korun. Chovatelé však požadují vyšší výkupní cenu.
Export.cz | Putinova agrese na Ukrajině prohlubuje důsledky covidové i klimatické krize. Jak energetika, tak zemědělství čelí cenovým šokům, které způsobuje narušený obchod, ale také panika a spekulanti, pro něž bývají krizové situace živnou půdou. Ceny surovin prodražují výrobu elektřiny i produkci potravin. V obou případech je zjevné, že mezinárodní obchod čekají zásadní změny. Otázkou zůstává, jak nejlépe dosáhnout toho, aby byl v budoucnu odolnější než dřív.
Česká vláda již zanedlouho přebere předsednictví Rady Evropské unie a na půl roku povede vyjednávání o nejpalčivějších tématech současné Evropy. Kromě pilování angličtiny pracovali ministři a úředníci v posledních měsících na prioritách půlročního angažmá, které zásadně ovlivnila válka na Ukrajině. Návrh dokumentu, který kromě priorit obsahuje i motto předsednictví, má deník E15 k dispozici. Vláda jej schválí a představí i s novým logem českého předsednictví ve středu večer.
Jako by jedna pandemie nestačila, je před námi další, i když jen obrazná. Je to pandemie soběstačnosti. Nezadržitelně se šíří, a to z člověka na člověka. A čím víc lidí zasáhne, tím větší šance je, že zasáhne i vás. A možná už se vám to i stalo.
Druhá šance české vlády na předsedání Radě Evropské unie se nesmí promeškat, apelují české firmy. Byť jde o vysoce diplomatickou příležitost, byznys očekává od kabinetu Petra Fialy (ODS) zastání při jednání o energetické bezpečnosti, přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku či směrnicích dotýkajících se trhu práce. České předsednictví začíná přesně za měsíc, vláda své priority má teprve odtajnit.