sociální a zdravotní pojištění v roce 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sociální a zdravotní pojištění v roce 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pro rok 2024 se zvyšuje minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění o 246 korun. Velká část živnostníků tak bude muset při měsíčních platbách sáhnout hlouběji do kapsy.
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Průměrná mzda je velmi důležitý ukazatel, protože se od něj odvíjí spousta dalších finančních metrik. I když už přesáhla 40 tisíc korun, skutečná hodnota průměrné reálné mzdy je kvůli vysoké inflaci zcela jiná. Jaká je tedy stanovena očekávaná průměrná mzda pro rok 2023? Jaký je aktuální medián mezd? Jak se liší mzdy v jednotlivých regionech a jak si stojí Česká republika v porovnání se sousedními státy jako Německo?
Na 350 tisíc korun by se mohl od ledna zvýšit rodičovský příspěvek. Růst příspěvku o 50 tisíc korun se bude týkat dětí narozených od začátku příštího roku, příslušnou vládní novelu v úvodním čtení podpořili poslanci. Opoziční hnutí ANO a SPD prosazují vzhledem k míře inflace razantnější růst dávky až na 400 tisíc korun. Předlohu nyní posoudí sociální výbor. Bude na to mít zkrácenou měsíční lhůtu.
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.
V nominální hodnotě je průměrná mzda i minimální mzda u našeho východního souseda vyšší než v předcházejícím roce. Jak vysoké jsou mzdy a daně na Slovensku? Ve kterých regionech a ve kterých profesích jsou mzdy nejvyšší?
Vláda chce v rámci snah o ozdravení státního rozpočtu mimo jiné zrušit osvobození od daně z příjmů u prodejů cenných papírů a podílů ve firmách při překročení hranice 40 milionů korun. Podrobnosti návrhu zatím nejsou úplně známy, ale například podle experta poradenské firmy KPMG je navrhovaný limit příliš nízký. Nápad se nelíbí ani investorům do startupů. Plus další informace ze světa investic.
Ministr financí Zbyněk Stanjura ohlásil možné zvýšení DPH, které by mělo státu přinést až 24 miliard korun, a konflikt uvnitř vládní koalice o řešení rozpočtových schodků může pokračovat dalším dílem. Pro zvyšování DPH přitom není lepší doba než právě tato.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Možnost motivovat zaměstnance pomocí přidělení akcií, známé také pod zkratkou ESOP (Employee Stock Option Plan), představuje příležitost pro začínající firmy. Ty české jsou bohužel znevýhodněné tím, že pro ně neexistuje žádná speciální zákonná úprava. Čeští podnikatelé především v oblasti technologií nebo financí, kde je potřeba rychle najít kvalitní zaměstnance, tak ztrácejí v konkurenci se zahraničím. A to je škoda.