socialní pro živnostníky 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu socialní pro živnostníky 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr financí Zbyněk Stanjura připouští, že konsolidační balíček ještě může doznat některých změn po jednání se zaměstnavateli a podnikateli. „Možná jsme něco úplně nedomysleli, takže nějaký detail budeme ještě projednávat, budeme to řešit v příštích týdnech,“ uvedl šéf státní kasy.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Dlouholetý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj byl zvolen šéfem nejvlivnějšího sdružení firem v Česku. Kritizuje vládu, která hovoří o zvyšování daní nebo rušení dotací, ale s podniky se o tom nebaví. Chybí mu také opatření v migrační politice, která by odstranila nedostatek některých profesí, jako jsou svářeči nebo CNC operátoři. V otázce zájmu zahraničních investorů o Česko vidí největší bariéru v koruně. „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje,“ říká.
Zrušení tzv. školkovného, slevy na dani za studenta nebo snížení slevy na dani na manželku. To jsou jen některé daňové slevy a výjimky z celkových 22, které se vláda rozhodla zrušit v rámci konsolidačního balíčku. Ten by měl společně s dalšími změnami zajistit v příštím roce snížení schodku státního rozpočtu o 94,1 miliardy korun a v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Jaké další zrušené slevy na daních balíček obsahuje?
Ačkoli vládní koalice Spolu před volbami slibovala, že nebude zvyšovat daně, Česko čeká v příštích letech vyšší daňová zátěž. A to hlavně firmy, vybrané zaměstnavatele a vlastníky nemovitostí. Střední třída, která vydělala zrušením superhrubé mzdy, zůstane konsolidační balíčkem Fialovy vlády téměř nepostižená.
Daňová progrese včetně zvýšení odvodů všech zaměstnanců a živnostníků je patrně nejspornějším tématem v jednáních pětice vládních stran o balíčku opatření pro snížení schodků státního rozpočtu nejméně o sedmdesát miliard korun ročně. Nárůst zdanění vysokopříjmových skupin obyvatelstva navrhují lidovci a STAN. Zároveň hodlají alespoň částečně vrátit daň z příjmů fyzických osob před zrušením superhrubé mzdy.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí vždy platit měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Pro příští rok se minimální měsíční záloha dle návrhu MPSV zvyšuje o 95 korun. Podívejme se v praktických příkladech, jaké budou OSVČ platit zálohy na zdravotním pojištění.
Osoby samostatně výdělečně činné mnohdy platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění, které při výkonu hlavní činnosti nemůže být, na rozdíl od daně z příjmu, nulové. Jak vysoké budou platit OSVČ zálohy v příštím roce? Které OSVČ si sáhnou hlouběji do kapsy?
Nezaměstnanost v Česku patří k nejnižším v Evropské unii, vzhledem k růstu cen energií a snaze snížit náklady však firmy nejenže přestávají přijímat lidi, ale už i propouštějí. Experti se shodují, že nejohroženější budou zaměstnanci v energeticky náročných odvětvích a ve stavebnictví, ale krize zasáhne i služby, například gastronomii, protože lidé budou více šetřit. Celkový rozsah propouštění vyplyne z dalšího vývoje ekonomiky.