Socialni vydaje ve statnim rozpoctu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Socialni vydaje ve statnim rozpoctu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stát nefunguje, jak má. Nedokáže jednat systematicky, není schopen zvládnout větší projekty od infrastruktury po sociální oblast. A vláda pouští veřejným financím žilou mnohem víc než jen kvůli koronaviru, aniž by to měla pokryté z příjmů či úspor.
Pandemie na sebe vzala podobu zesilovače problémů, se kterými se Česko dlouhodobě potýká při nakládání s veřejnými penězi. Vysvětlení, že příčinou loňského nejhoršího výsledku hospodaření v historii země je pandemie, neobstojí. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v úvodu k výroční zprávě za loňský rok. Celkové výdaje státního rozpočtu loni vzrostly meziročně o 291 miliard korun. Z toho ale nejméně 147 miliard korun nesouviselo s pandemií, tvrdí NKÚ.
Konsolidace veřejných financí bude drahá a nebude pro voliče přitažlivá, varuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Pokud jsme se k ní neodhodlali doteď, po volbách se jí určitě nevyhneme. „Kdyby se pro příští rok udělal rozpočet s deficitem 150 miliard korun, tak jsme možná otočili ještě včas. Ale jestliže ministryně financí pracuje s částkou 300 miliard, jedeme přímo na dluhovou brzdu,“ tvrdí ekonomka.
Zřejmě už příští měsíc rozhodne šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO) o tom, zda navrhne zvýšení letošního schodku státního rozpočtu, který vláda z 320 miliard korun před měsícem navýšila na půl bilionu. Záležet bude na vývoji pandemie a makroekonomické prognóze ministerstva financí, řekla serveru E15.cz. Analytici považují další růst výdajů za pravděpodobný.
Vývoj pandemie a dubnová makroekonomická predikce ministerstva financí rozhodnou o případném navýšení schodku státního rozpočtu, který pro letošek zatím činí 500 miliard korun. „Na jaře všechno propočítáme a uvidíme. Novelu bych předložila tak, aby ji sněmovna schválila ještě před prázdninami,“ říká šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO). Do říjnových voleb chce jít se slibem snížení odvodů pro zaměstnavatele. Na druhou stranu ale připouští, že se v příštích letech opět zvednou daně pro zaměstnance...
Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že ...
Ochranná pomůcka v boji proti onemocnění COVID začíná nabývat na důležitosti. Řeč je konkrétně o respirátoru FFP2. Ten od pondělí musí nosit povinně občané v Rakousku na některých veřejných místech jako například v obchodních domech, v ordinacích lékařů či ve veřejné dopravě. Jaká je jeho účinnost? A dočkáme se jeho povinného zavedení nošení v nejbližší době i v České republice?
Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 367,4 miliardy korun, uvedla to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie a je nejhorší od vzniku ČR. Nejvyšší schodek měl doposud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.
Mezi pár českých ministrů financí, o nichž se budou učit studenti ekonomie, se zcela jistě zařadí Alena Schillerová (ANO). Není přitom tak respektovaným odborníkem na sestavování státního rozpočtu, jako byl Eduard Janota (nestraník), a nepyšní se prestižní cenou časopisu GlobalMarkets jako Miroslav Kalousek (TOP 09) s Andrejem Babišem (ANO). O Schillerové se nebude přednášet ani proto, že přede dvěma lety dokázala hospodařit mírně přebytkově, jak se od vzniku České republiky povedlo jen jednou Babišovi a v...
O schválení státního rozpočtu pro příští rok opět rozhodnou komunisté, kteří stále zvažují své možnosti. Návrh rozpočtu s deficitem ve výši 320 miliard korun, který představila menšinová vláda ANO a ČSSD, tak nemá před středečním závěrečným schvalováním jasnou podporu. Dalším opozičním stranám přijde návrh rozpočtu nereálný a nehodlají ho podpořit.