sojuz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sojuz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Uspěl mezi více než 22 tisíci uchazeči, pilotuje stíhací letoun JAS-39 Gripen, má doktorát z letecké a raketové techniky a po více než 44 letech může doplnit v učebnicích jméno prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda se chystá na první praktické kroky v ESA, které pro něj mohou v příštích letech znamenat účast ve vesmírné misi. „Když to vezmu pohledem současných astronautů, členům záložního týmu dávají slušnou šanci,“ hodnotí v ...
Šéf technologické společnosti Tesla Elon Musk představil v rámci akce „AI Day“ (Den umělé inteligence) humanoidního robota Optima. Ten má podle excentrického miliardáře zastat nudnou lidskou práci a být zbraní proti chudobě. Musk uvedl, že Tesla by robotů mohla v budoucnu vyrábět miliony. Stroj má být levnější než nový automobil
Dobré ráno! Je 238. den roku, svátek má Luděk, před 44 lety odstartovala do vesmíru kosmická loď Sojuz 31 s prvním východoněmeckým astronautem na palubě Sigmundem Jähnem. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Helga, Zohar a Campos se na přelomu srpna a září pravděpodobně podívají do vesmíru. Jsou to speciálně upravení a senzory prošpikovaní panáci s lidskými rozměry, kteří teď spočívají v útrobách zapečetěného modulu Orion na špici rakety Space Launch System (SLS) v rámci mise Artemis I, která má obletět Měsíc.
A je to tady. Po roce 2024 budou Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) plout jen západní astronauté, ti z Ruska ji podle nedávno jmenovaného šéfa Ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurije Borisova „samozřejmě k danému roku opustí“. Borisov to uvedl při pečlivě aranžovaném rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem, v němž konečně zaznělo od letošního jara slibované datum, kdy se Rusko z ISS stáhne. Putinova mocná jednoslovná reakce „Dobře.“ připomíná časté reakce císaře Palpatina ze sci-fi franšízy Star Wars....
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.
Ruský kosmodrom Vostočnyj na Dálném Východě by se měl již v příštím roce dočkat dokončení druhé startovní rampy. Ta nemá sloužit startům raket Sojuz, ale raketám z rodiny Angara. Podívejte se na video od Mall.tv.
Krátce před ruskou invazí na Ukrajinu byla média plná úvah, že Rusko a Čína chtějí svrhnout světový řád založený na dominanci Spojených států a nahradit jej novým, neliberálním. Obě země se pyšnily přátelstvím „bez limitů“. Jenže divoké ruské dobrodružství ukázalo, že jisté hranice existují. Čína svůj rostoucí vliv do značné míry financuje ze spolupráce se Západem. Peking zřejmě zatím není připravený na přímé měření sil s veškerými dopady. Jisté každopádně je, že svět po válce bude více konfrontačním ...
Ještě před pár lety by byla vesmírná izolace Západu od Ruska zřejmě nereálná, na Mezinárodní vesmírnou stanici v té době dokázala létat jen ruská raketa Sojuz. Situace je teď jiná, západní vesmírný průmysl se od té doby výrazně posunul vpřed. Americká výzkumná společnost Quilty Analytics odhaduje, že by některé západní firmy mohly na odstřižení od Ruska vydělat.
Tři ruští astronauti, kteří v pátek večer dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se ukázali v přímém přenosu ve žlutomodrých kombinézách. Podle zpravodajské společnosti BBC se oděv v barvách ukrajinské vlajky jevil jako vyjádření odporu proti napadení Ukrajiny. Sami astronauti to nepotvrdili, jeden z nich věc vysvětlil potřebou využít nahromaděné zásoby.