solidární daň - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu solidární daň, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Daňové přiznání v praxi nepodávají pouze OSVČ, ale mnohdy i zaměstnanci, studenti nebo penzisté. Termín pro odevzdání daňového přiznaní v roce 2021 ve standardní lhůtě je 1. dubna.
Ve Sbírce zákonů vyšel daňový balíček. V účinnost tak vstoupí již od pátku 1. ledna a nikoli o měsíc později. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.
Někteří zaměstnanci si musí sami podat daňové přiznání za rok 2020 a nemohou požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Podívejme se na praktické příklady.
V praktických příkladech si ukážeme, jak se vypočítává 7procentní solidární daň za rok 2020. Kteří zaměstnanci musí podat daňové přiznání? Jak je to u odstupného? Kdy lze obdržet vratku solidární daně zaplacenou během roku? Jaké podmínky platí pro pasivní příjmy?
Velká daňová reforma spojená se zrušením superhrubé mzdy opět otevřela problematiku rozpočtového určení daní – tedy způsobu, jakým se rozdělují vybrané peníze mezi státem, kraji a obcemi. Samosprávy v reformě spatřují cestu ke kompenzaci miliardových ztrát, které vzniknou z navrhovaného snížení daně z příjmů zaměstnanců a zvýšení slevy na poplatníka. Na konkrétním provedení se ale shodnout nedokážou.
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je těžké zaškatulkovat podle tradičních schémat. Býval investičním bankéřem a reprezentantem francouzské společenské elity, dnes však jeho myšlenky občas připomínají sny levicových intelektuálů. Jako politik prosazoval „tvrdé“ tržní reformy, čelil hněvu žlutých vest, ale také se prezentoval výrokem, že globální kapitalismus se zbláznil.
Přesně v době, kdy tuzemská politická scéna vře hádkami o to, jak hodně se (ne)mají snižovat daně, přichází do Česka třaskavá zpráva z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj: aby se důchod platil z daní, je nutné do několika let provést daňovou reformu.
Poslanecká sněmovna schválila zrušení institutu superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. Návrh nyní poputuje do Senátu. Porovnejme si tedy daňovou úsporu v roce 2021 proti letošnímu roku nejenom dle schváleného materiálu, ale i při možném zrušení pouze superhrubé mzdy nebo pouze zvýšení slevy na poplatníka.
Při zrušení superhrubé mzdy si zaměstnanci finančně polepší i o desetitisíce korun za rok, přestože budou mít stále stejně vysokou hrubou mzdu. Podívejte se na příklady – na grafice v naší galerii uvidíte, kolik ušetří konkrétní třeba učitel, hasič či záchranář.
Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 procent. Pro lidi s vyššími příjmy chce sazbu 23 procent. O změně daňových sazeb se jedná v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Sněmovna má v úterý v druhém kole projednat vládní daňový balík na rok 2021.