solidární daň 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu solidární daň 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Konsolidace veřejných financí bude drahá a nebude pro voliče přitažlivá, varuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Pokud jsme se k ní neodhodlali doteď, po volbách se jí určitě nevyhneme. „Kdyby se pro příští rok udělal rozpočet s deficitem 150 miliard korun, tak jsme možná otočili ještě včas. Ale jestliže ministryně financí pracuje s částkou 300 miliard, jedeme přímo na dluhovou brzdu,“ tvrdí ekonomka.
Zrušení superhrubé mzdy, kterou do debaty znovu vrací premiér Andrej Babiš (ANO), je blíže svému schválení. Sice je to součástí koaliční smlouvy od počátku kabinetu ANO a ČSSD, změnu lze s vyšší mírou pravděpodobnosti ale očekávat až nyní, kdy se koaliční strany dohodly na podobě zrušení. Nahrávají tomu i blížící se volby do Poslanecké sněmovny a snaha vlády voličům ukázat, že plní, co slíbila.
Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky a jejím nahrazení progresivním zdaněním. Schillerová to řekla v rozhovoru pro Lidové noviny (LN).
Za většinu zaměstnanců plní daňové povinnosti zaměstnavatel, pro osoby samostatně výdělečně činné jsou však daně, resp. odevzdání daňového přiznání jedním ze základních úkolů.
Daně, jež zdražují veškeré zboží a služby a zároveň snižují hodnotu naší hrubé výplaty, jsou věčným tématem nejen odborníků na hospodářskou politiku, ale snad všech lidí, kteří si aspoň jednou prohlíželi svou výplatní pásku. Důvodem je, že se čistá mzda od té hrubé může výrazně lišit. To, do jaké míry, přitom záleží na mnoha okolnostech.
Problém reformy důchodového systému, věčné téma české politiky, má současné vládě pomoci rozlousknout Komise pro spravedlivé důchody. V jejím čele sedí rektorka brněnské Mendelovy univerzity a daňová expertka Danuše Nerudová. „Důchodový systém je dnes bohužel nástrojem politického boje,“ říká.
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se vždy platí daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se liší zdanění živnostníků dle dosaženého hrubého zisku? Proč není zdanění efektivně vždy stejné?
Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2018 je do 1. dubna 2019, a ten se nezadržitelně blíží. Nesplnění daňových povinností je sankciováno, proto je potřeba doručit daňové přiznání na finanční úřad včas a současně uhradit případný nedoplatek na dani z příjmu fyzických osob.
Pro splnění daňové povinnosti za rok 2018 lze použít dvoustránkový či čtyřstránkový daňový formulář. Současně je však nutné doručit i některou z daňových příloh. Podívejme se na nejčastější daňové přílohy.
Každý živnostník i podnikatel, ale i část zaměstnanců, penzistů a studentů, musí do 1. dubna letošního roku odevzdat finančnímu úřadu své daňové přiznaní. Jedná se o ty osoby, které nejsou osvobozeny od daně z příjmu a zároveň měly loni zdanitelné příjmy ve výši alespoň 15 tisíc korun.