sonda cassini - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sonda cassini, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve vzorcích slané vody ze Saturnova měsíce Enceladu, které shromáždila sonda Cassini, byly nalezeny velké organické molekuly bohaté na uhlík. Tento objev posiluje hypotézu, že hluboko pod ledovou kůrou Enceladu může existovat primitivní mořský život.
Rok 2017 přinesl řadu pozitivních i negativních vědeckých objevů a událostí. Některé významné, některé bizarní a vtipné.
Enceladus je ledový měsíc Saturnu, který by mohl mít podpovrchový kapalný oceán. Má nejspíš jádro, které umožňuje udržovat hydrotermální aktivitu v jeho nitru. Podle některých teorií by Enceladus mohl být obyvatelný.
Saturnův největší měsíc Titan je opravdu pozoruhodné místo. V jeho dusíkem bohaté atmosféře se prohánějí metanové mraky a na povrchu zase naleznete metanová jezera. Tento cyklus, během kterého metan přechází z kapalného do plynného stavu a zpět, značně připomíná koloběh vody na Zemi.
NASA používá plutonium v radioizotopových zdrojích energie při vesmírných misích. Při dodržení stávajících letových plánů misí ho však má zásoby už jen na osm let.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že úspěšná mise zaměřená na výzkum planety Saturn a jejich prstenců a měsíců dnes podle plánu skončila. Sonda Cassini po dvacet let trvající výpravě zanikla při řízeném sestupu v horních vrstvách atmosféry druhé největší planety naší sluneční soustavy.
Sonda Cassini konečně zamířila do mezery mezi Saturnem a jeho prstenci. Tato oblast je široká přibližně 2400 km a zatím zcela neprozkoumaná. NASA doufá, že Cassini by zde mohla získat zajímavé informace o původu prstenců.
Enceladus je jedním z největších měsíců Saturnu. Měření sondy Cassini ukazují, že pod povrchem může být oceán kapalné vody. V oceánu mohou být podmínky vhodné k životu.
Meziplanetární výzkumná sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Cassini úspěšně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci. NASA na twitteru uvedla, že aparát se po středečním vstupu do dosud neprobádané oblasti spojil se Zemí a začal do řídicího střediska posílat získaná data.
Saturnský měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).