sonda insight na marsu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sonda insight na marsu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci.
V posledních dnech musel zpozornět i ten, koho výpravy do vesmíru příliš neoslovují. K sousední planetě během několika dnů dorazily hned tři sondy. Americká Perseverance v rámci programu Mars 2020 na „rudé planetě“ dokonce přistála a začne hledat známky mimozemského života, který tam v minulosti mohl být. Sekundovat americkému stroji budou sondy Amal Spojených arabských emirátů a čínská Tchien-wen.
Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před 22:00 SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Úspěch potvrdila NASA, která také vydala první fotografie pořízené roverem z místa dosednutí. Přistávací manévr dokumentovala na webu televize NASA. Přenos přistání roveru NASA Perseverance sledoval ve francouzském Národním centru kosmického výzkumu (CNES) i francouzský prezident Emmanuel Macron
Raketa Atlas V dnes z Mysu Canaveral na Floridě vynese robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které má příští rok v únoru přistát na Marsu. Největší automatický vědecký rover, který doposud americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA) sestavil, má na Marsu hledat známky možného minulého života i vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na tuto planetu. Start mise proběhl bez problémů ve čtvrtek 13:50 SELČ. Sledovali jsme jej v přímém přenosu.
Americká sonda InSight, která po náročném přistávacím manévru úspěšně dosedla na povrch Marsu, správně rozvinula své solární panely. Národní úřad pro letectví a vesmír potvrzení získal brzy ráno středoevropského času díky satelitu Mars Odyssey, který od roku 2001 rudou planetu obíhá.
Americká sonda InSight, která je vůbec ... od října 2001 na oběžné dráze kolem Marsu.... k seizmickému průzkumu Marsu, v pondělí po... nezbytné pro zásobování sondy elektrickou energií. O... informaci se postará sonda Mars Odyssey, která... letu úspěšně přistála na rudé planetě. Oznámil... pět hodin vyčkat na potvrzení, že se...
Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km. CubeSat letí se sondou InSight k Marsu. InSight přistane na Marsu 26. listopadu.
Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes odstartovala nosná raketa Atlas V s robotickou sondou InSight, která má po půl roce přistát na Marsu. InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny Marsu. Současně jde o první meziplanetární misi, která odstartovala ze západního pobřeží Spojených států.
Letět na Mars se nepoštěstí každému. Americká NASA ale nabízí každému virtuální palubní lístek. Stačí se zapsat na stránkách vesmírné agentury a jméno bude zaneseno na mikročip v novém marsovském robotu InSight. Ten by se měl na pouť k rudé planetě vydat v příštím roce.
Program letů na Mars by stál desítky a nejspíš i stovky miliard dolarů. Spousta lidí pochybuje, proč něco tak nákladného platit. „Ekonomové ale zjistili, že z každého dolaru investovaného do programu Apollo se vrátilo sedm až čtrnáct dolarů zpět do americké ekonomiky,“ říká James Rice, hlavní geolog mise průzkumných vozítek Spirit a Opportunity na Marsu.