Sonda Perseverance - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Sonda Perseverance, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci.
O přítomnosti vody na Marsu se spekulovalo od sedmnáctého století, a když americká sonda Mariner při prvním přeletu nad povrchem planety v roce 1965 vyfotografovala vyschlá říční koryta, rozptýlila všechny pochybnosti. Nejnovější vědecká studie přináší hodně překvapivou odpověď, kam se voda na rudé planetě poděla.
NASA zveřjenila 360stupňové panorama složené ze 142 fotografií pořízených kamerami Mastcam-Z na hlavě roveru Perseverance neboli v překladu Vytrvalost. V ohromném rozlišení jsou vidět nejen detaily na těle vozítka, ale i na povrchu Marsu. Podívejte se na podrobosti v pořadu Vesmírné zprávy z produkce Mall.TV.
V posledních dnech musel zpozornět i ten, koho výpravy do vesmíru příliš neoslovují. K sousední planetě během několika dnů dorazily hned tři sondy. Americká Perseverance v rámci programu Mars 2020 na „rudé planetě“ dokonce přistála a začne hledat známky mimozemského života, který tam v minulosti mohl být. Sekundovat americkému stroji budou sondy Amal Spojených arabských emirátů a čínská Tchien-wen.
Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před 22:00 SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Úspěch potvrdila NASA, která také vydala první fotografie pořízené roverem z místa dosednutí. Přistávací manévr dokumentovala na webu televize NASA. Přenos přistání roveru NASA Perseverance sledoval ve francouzském Národním centru kosmického výzkumu (CNES) i francouzský prezident Emmanuel Macron
Na Marsu ve čtvrtek přistane automatický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. K hlavním úkolům vozítka Perseverance bude patřit hledání známek mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti. Během krátké doby osmi dnů je to už třetí vědecký aparát vyslaný lidmi, který k Marsu dorazil.
Raketa Atlas V dnes z Mysu Canaveral na Floridě vynese robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které má příští rok v únoru přistát na Marsu. Největší automatický vědecký rover, který doposud americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA) sestavil, má na Marsu hledat známky možného minulého života i vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na tuto planetu. Start mise proběhl bez problémů ve čtvrtek 13:50 SELČ. Sledovali jsme jej v přímém přenosu.
Z japonského vesmírného střediska Tanegašima úspěšně odstartovala raketa se sondou Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů, která zamíří k Marsu. První arabská meziplanetární mise by se podle plánů měla k sousední planetě dostat v únoru příštího roku.