soud zrušil opatření koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu soud zrušil opatření koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nocí z neděle na pondělí končí nouzový stav v Česku. Poslední nouzový stav trval celkem 188 dnů. Podle premiéra Babiše (ANO) se už prodlužovat nebude. Země tak bude postupovat podle krizového zákona.
Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví... na koronavirus podle soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření..., uvedl Nejvyšší správní soud.
Rok po vypuknutí pandemie začne v Česku řada soudních přelíčení, ve kterých se firmy a podnikatelé budou dožadovat kompenzací. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v minulých týdnech rozhodl odmítnout všech více než čtyři sta žádostí o náhradu škody, které podnikatelé podávali za jarní i podzimní nouzový stav. Odmítnutí žadatelé se teď mohou obrátit na soud.
Soud zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem ze zahraničí do vlasti negativní test na koronavirus. Rozsudek bude účinný od 5. dubna Uvedl to mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Ministerstvo se zatím k verdiktu nechtělo vyjádřit. Úřad se nyní s rozsudkem seznamuje, sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Místo adekvátní a rychlé pomoci firmám ze strany státu je podpora soukromého sektoru stále nedostatečná, komplikovaná a administrativně náročná. Ani nový pandemický zákon, který by platil po ukončení nouzového stavu, nepřináší zlepšení. Plyne to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy i z šetření dalších podnikatelských svazů. Ministři slibují nápravu. Není však jasné, kdy ji vláda projedná a schválí.
Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Vláda na následném večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března, k čemuž jí dolní komora vybídla. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO).
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření epidemie COVID-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Sněmovna návrh takzvaného pandemického zákona schválila v senátní verzi. Restrikce budou podle úprav platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci dolní komora ukončit nebo obnovit.
Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností takzvaného pandemického zákona a nejpozději tuto sobotu. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii COVID-19 platil do konce března. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že je situace extrémně vážná s poukazem na nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče. Vláda chce proto významně zpřísnit opatření.
Přijetí nových protiepidemických pravidel, jimiž se má už od příštího pondělí řídit Česko, se komplikuje. Nový pandemický zákon ještě upraví Senát. Důvodem má být závažná chyba, kterou do paragrafů zaneslo ministerstvo zdravotnictví.
Vyhlášení nového nouzového stavu bylo chytrým tahem. Nebo spíš vychytralým. Vláda si po fiasku v Poslanecké sněmovně, kde nedokázala najít podporu pro jeho pokračování, vyzobala z platných zákonů, co se jí hodilo, a jako beranidlo využila hejtmany. Námitkami, že tím obchází parlament a ohýbá ústavní pořádek, se příliš netrápila. Jak se ale ukazuje, tak jednoduché to nebude.