španělská chřipka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu španělská chřipka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejničivější epidemie ptačí chřipky, jakou kdy kontinent zažil. Tak vyhodnotilo nápor nemoci, jež vypukla loni na podzim, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Napočítalo kolem 2500 ohnisek hlášených ve 37 evropských zemích a miliony kusů utracené drůbeže a vajec.
Svět se stále ještě nedokázal vzpamatovat z pandemie covidu-19, alespoň tedy z pohledu očekávané délky života. Ta se ve většině zemí Západu loni podle nejnovější studie výzkumníků z Oxfordské univerzity a Institutu Maxe Plancka opět snížila. Dva poklesy v řadě podle vědců ukazují, jak hluboce tato virová nemoc zasáhla populaci.
Devět měsíců po jarních tvrdých lockdownech v Itálii, Francii a Španělsku se ukazuje, že se nenaplnily naděje na zvýšení porodnosti. List Financial Times naopak zjistil, že se v tehdy koronavirem silně zasažených zemích na přelomu roku narodilo méně dětí. V kombinaci s vysokým počtem úmrtí je tak zřejmé, že Evropanů v této dějinné etapě podstatně ubývá.
Epidemie už nejsou nekontrolovatelnou přírodní silou. Věda je změnila ve zvládnutelnou výzvu. Lidé umírají a trpí kvůli špatným politickým rozhodnutím, píše v komentáři pro deník Financial Times, který web E15.cz přináší v redakčně zkráceném překladu, Yuval Noah Harari, autor knih Sapiens, Homo Deus a 21 lekcí pro 21. století.
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152 tisíc lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí na 5314 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Ovoce, některá zelenina, ale i vepřové maso či uzeniny jsou letos až o dvacet procent dražší než loni. Způsobila to koronakrize. Nejen v Česku chybějí lidé, kteří by sklízeli úrodu, a také podražila jejich práce.
Pandemie neustupuje. Spojené státy zaznamenaly rekordních více než 50 tisíc nakažených během jediného dne, v Indii počet nemocných překročil 600 tisíc a takové Mexiko už v počtu mrtvých překonalo i těžce zasažené Španělsko.
Kvůli pandemii koronaviru se nejstarší český poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zdržuje na svém zámečku Dřevíč v křivoklátských lesích. Nákazu ani ekonomické dopady, které vir způsobí, nevnímá úplně dramaticky. „Musíme se uskrovnit, do cizokrajných destinací nějakou dobu nepojedeme. Když jsem byl kluk, do Egypta jezdili pouze nejbohatší lidé. Ale jsme nesmírně šikovný národ, nebojím se o nás,“ říká Schwarzenberg v obsáhlém rozhovoru pro deník E15.
Pandemie covid-19 zasáhla celý svět, země Latinské Ameriky nevyjímaje. Brazílie již přesáhla tragickou hranici 100 tisíc nakažených a nemoc si vyžádala více než 7 tisíc obětí. Mezi nejpostiženější místa patří metropole São Paulo a Rio de Janeiro, dále pak státy Ceará, Pernambuco a Amazonas. Nespokojenost Brazilců včetně opozičních politiků s přístupem prezidenta Bolsonara k této krizi stále roste. V zemi tak sílí hlasy volající po jeho rezignaci. Pandemie dostihla i Venezuelu, kde je navíc daná situace ...