speciální fond - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu speciální fond, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kolínská Draslovka stupňuje svou globální expanzi a čím dál více se blíží masovému průmyslovému nasazení své nadějné technologie na glycinové loužení kovů, tedy procesu, při kterém se ve speciálních nádržích získává kov z rudy pomocí chemických reakcí. Po rozjetí řady pilotních projektů šéf Draslovky Pavel Brůžek mladší navíc poprvé prozradil, že první komerční zakázky už firma získala, a to u dvou menších afrických projektů. „Je to krásná ukázka toho, že díky glycinu lze těžit i dříve nerentabilní zlato. ...
S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. Pro rok 2023 se toho u známek moc nemění – zůstává stejný formát, způsob nákupu, a navzdory původním předpokladům také cena. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy střední Evropy?
Ačkoliv Západ poslal na Ukrajinu vojenské vybavení v hodnotě desítek miliard eur, stále to není dostatečné množství. Proto se instituce a státy Evropské unii nyní snaží přijít na mechanismus, díky kterému by mohly zajistit větší přísun financí pro ukrajinskou armádu. Ve hře je v současné chvíli také nástroj, který EU využila při nákupu vakcín během covidové pandemie.
Nádorová onemocnění jsou momentálně největší výzvou medicíny i lékařského výzkumu. Firma Sotio ze skupiny PPF, jedna z hrstky ambiciózních biotechnologických společností ve střední Evropě, řeší jeden z největších problémů současné civilizace, vývoj léků hned na více druhů rakovinných bujení. Jde o výzkum, který je zatraceně drahý a potenciálně i obdobně nevděčný. Sotio stojí skupinu PPF ročně stovky milionů korun, firma má ale momentálně v ruce silné karty, které hodlá vyložit během nadcházejících dvanácti...
Největší veřejně obchodované německé podniky ukazují svou sílu a schopnost čelit nepříznivému makroekonomickému prostředí. Přestože Evropou cloumala vysoká inflace, energetická krize, růst úrokových sazeb či obavy z ekonomických dopadů války na Ukrajině, vyšly z loňského roku se ctí.
Tuzemská společnost Snuggs vyrábějící speciální menstruační kalhotky je na trhu teprve čtyři roky, její tržby však loni přesáhly už čtvrt miliardy. Proto nyní startup přilákal investory, od kterých vybral na další rozvoj 115 milionů korun. Do firmy vyrábějící menstruační kalhotky poslali peníze Wood & Company, investiční fond Nation1 a family office rodiny Baťa, potomci zlínského obuvnického magnáta.
Na velké tendry armád a policejních sborů po celém světě se chystá skupina Czechoslovak Group (CSG), nově chce prorazit se střelivem menších ráží. Firma posílila ovládnutím velké italské muniční továrny Fiocchi Munizioni. Ve Spojených státech chystá CSG výstavbu závodu na zápalky. „Půjde o investici za desítky milionů dolarů. Do tří let se postupně rozběhne plná výrobní kapacita, která je plánovaná na jeden a půl miliardy zápalek ročně,“ říká šéf zahraničních investic společnosti David Štěpán.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 vybudovat nové obnovitelné zdroje s výkonem až šest gigawatů. To je pro představu přibližně trojnásobek výkonu jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany. "Detailně jsme prověřili 88 tisíc hektarů půdy a vybrali jsme takové lokality, které mají potenciál v budoucnu umožnit výstavbu projektů zelených elektráren o výkonu 7 až 8 gigawattů," říká Kateřina Skalická, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Evropská komise předložila tento týden vládám členských států a Evropskému parlamentu návrh, jak by unie měla čelit souběhu vysokých cen energií, amerických protekcionistických opatření a naplňování vlastní Zelené dohody. O podobě pomoci unijní ekonomice budou jednat lídři vlád sedmadvacítky na mimořádném summitu 9. února. Hledání kompromisu nebude jednoduché, návrh se nelíbí části členských států včetně Česka.
Jako velmi špatná investice se od vstupu na burzu ukazují akcie dvou amerických vyzyvatelů Tesly – automobilek Lucid a Rivian. V obou případech činí propad od listopadu 2021 více než 90 procent. Nízká cena akcií v kombinaci s ubývající hotovostí může být pro Lucid i Rivian do budoucna vážným, až existenčním problémem.