společnost he3da - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu společnost he3da, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Společnost Magna Energy Storage (MES) v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova oficiálně otevřela továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů He3da. Jsou určeny především ke skladování energie. Vybudování továrny a technologie stály přibližně 1,4 miliardy korun. Komerční výroba má ovšem začít až příští rok, což znamená další zpoždění oproti původnímu plánu.
Fandové elektromobilů přesouvají pozornost z Asie a Ameriky do Evropy. Právě starý kontinent očekává v příštích letech největší růst prodeje automobilů „na baterky“ – vzhledem k přísným emisním normám i zeleným stimulům. Evropě ale hrozí, že z takového boomu budou nejvíc těžit asijské firmy, které už mají ve výrobě baterií velký náskok.
Spuštění plné výroby dlouho očekávaných baterií HE3DA nadále zůstává jen ve stádiu proklamací. Nový termín podle konstruktéra baterie Jana Procházky navíc už necílí na jaro, jak firma v prosinci oznámila, ale nově na léto, kdy se má dokončit druhá montážní linka. Ta první už podle něho vyrábí, ale stále jen ve zkušebním režimu. „Druhá je kompletní zhruba z 85 procent. V červenci už tedy budeme vyrábět baterie ve velkém – plynule a na plný provoz,“ je přesvědčený Procházka.
Karvinské baterie HE3DA se přiblížily sériové výrobě, a výrobce tak konečně zveřejnil jeden z klíčových parametrů finálního produktu. Kapacita baterie má podle nových infromací dosahovat hodnoty sto watthodin na kilogram hmotnosti, a to i přestože v dřívějších propagačních materiálech HE3DA slibovala hodnotu více než dvojnásobnou.
Energetika v současnosti prochází největší proměnou za posledních 100 let. Důkazem jsou první projekty fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi, které se již brzy vzájemně propojí pomocí tzv. virtuální elektrárny s využitím technologie BlockChain. O zkušenostech s provozem virtuálních elektráren bude hovořit na konferenci Smart Energy Forum německý expert Oliver Koch.
České baterie HE3DA ještě sice nevyjíždějí z robotizovaných linek továrny v Horní Suché, ale investoři projektu věří natolik, že už do něho vložili a ještě vloží stamiliony korun. Ukazují to informace z trhu, které deník E15 získal. Firma připravuje zvýšení základního jmění na více než pět miliard korun.
Už na podzim má v Česku začít produkce zcela nového typu baterií na skladování elektřiny. S projektem souvisejí miliardové investice.
Revoluce i pochybnosti. Tak se mluví o nových bateriích společnosti HE3DA, které se mají už příští rok s využitím nanotechnologií vyrábět na Havířovsku. Kontroverze vzbuzuje například odchod čínského investora CDC Germany Investment, který se s českou firmou soudí a stěžuje si na neplnění původních slibů. Podle hlavního akcionáře Radomíra Pruse ale jde vše podle plánu. „Investoři přibývají každý týden,” tvrdí Prus.
Byznysu s bateriemi se daří, trh každoročně roste o více než čtyři procenta a v roce 2025 by měla jeho hodnota přesáhnout hranici devadesát miliard dolarů. Vyplývá to z globální studie poradenské společnosti Arthur D. Little. Ta současně dodává, že elektromobily, coby nejviditelnější příklad využití nových typů akumulátorů, mohou zatím cenově stále jen obtížně konkurovat vozům se spalovacím motorem.
Publikujeme reportáž, která původně vyšla na webu Sinopsis. Na Karlově univerzitě v tomto letním semestru otevřeli nový kurz o Nové hedvábné stezce, nejasném produktu čínské zahraniční politiky. Přednášející zde však nekriticky předávají studentům čínský pohled na věc. Reportáž z návštěv kurzu tak může sloužit jako zajímavý příklad, jak čínské peníze nebo jejich příslib mění akademické prostředí.