spotřeba plynu v rodinném domu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu spotřeba plynu v rodinném domu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Během českého předsednictví v Radě Evropské unie měl zásadní podíl na uzavření klíčových dohod týkajících se snížení spotřeby či společných nákupů plynu. Nyní se chystá společně s prezidentem Petrem Pavlem na summit NATO ve Vilniusu, kde Česko plánuje podpořit členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. „Pokud bychom Ukrajincům tuto vizi sebrali, šla by jejich morálka dolů a to si nemůžeme dovolit,“ říká v rozhovoru pro E15 šéf zahraničního odboru na Pražském hradě Jaroslav Zajíček.
Společnosti GasNet, vlastníkovi a provozovateli nejrozsáhlejší plynárenské distribuční sítě v zemi, se loni propadl čistý zisk o více než třetinu na zhruba 1,9 miliardy korun. Důvodem je pokles spotřeby plynu kvůli teplejší zimě a úsporám koncových zákazníků. Informace vyplývají z obchodního rejstříku.
Společnost Fenix Group vždy sázela na praxí ověřená řešení. V sídle dceřiné firmy Fenix Trading v Jeseníku vyzkoušela kombinaci elektrického vytápění s bateriovým úložištěm a fotovoltaikou. V roce 2016 vedení společnosti v čele s Cyrilem Svozilem iniciovalo vznik start-upu AERS zaměřeného na vývoj bateriových stanic. Energetický koncept společnosti pak našel uplatnění také v rezidenčním bydlení.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Střechy úřadů, divadel, domovů pro seniory nebo i budovy v botanické zahradě se Praha chystá pokrýt fotovoltaickými panely. Ke stejnému kroku chce motivovat radnice městských částí a v neposlední řadě i majitele rodinných a bytových domů.
Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
Zdražování energií se v nejbližší době nezastaví. Mnoho domácností se dostává do finančních potíží kvůli vysokým účtům za elektřinu a plyn. Proto nezbývá než hledat cesty, jak snížit spotřebu. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak ušetřit, aniž byste museli obětovat své pohodlí.
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.