šroubovice dna - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu šroubovice dna, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Fascinace dlouhým životem nebo rovnou nesmrtelností se táhne dějinami jako červená nit spojující krvavé rituály starověku, středověké hledače pramene života i současné biology. Vědci z University of Rochester objevili nové schopnosti genu produkujícího proteiny, které dokážou opravovat DNA.
„Pozor, nepřítel naslouchá!“ hlásaly varovné plakáty rozvěšené po kasárnách předrevoluční Československé lidové armády. Vyvěsí si teď podobná hesla vědci v nejmodernějších laboratořích, aby udrželi pod pokličkou pečlivě střežená tajemství týkající se třeba vývoje nových léků? Nelze to vyloučit.
Slibné výsledky pro boj s nadváhou přináší výzkum dánských vědců. Zablokováním genu, který je aktivní v tukové tkáni, obrnili laboratorní myši proti tloustnutí. Odborníci doufají, že díky tomu najdou novou léčbu pro lidi.
Převratný objev harvardských vědců dovoluje měnit v dvojité šroubovici DNA jednotlivá písmenka genetického kódu. Odborníci k tomu využívají speciální „korekční enzymy“. Šance na uzdravení tak svítá nejen lidem se závažnými dědičnými chorobami, ale i pacientům s rakovinou.
Deoxyribonukleová kyselina je základním stavebním kamenem naprosté většiny organismů. Odborníci teď našli způsob, jak do ní spolehlivě zapsat digitální jedničky a nuly.
Většinu studentů můžeme rozdělit na dva typy – buď ty, kteří nalezli svou zálibu ve vědách humanitních, nebo ty, kteří se orientují spíše na exaktní vědy. „Mezi některými více matematicky orientovanými středoškoláky existuje pomýlený názor, že humanitní, společenské, ale i některé přírodní vědy jako biologie jsou intelektuálně méněcenné, a dívají se na ně trochu skrz prsty,“ říká Dominik Miketa.
Brazilské město Piracicaba nasadilo v boji proti šíření horečky dengue biologickou zbraň hromadného ničení: geneticky modifikovaného samečka obyčejného komára. Přesněji více než šestimilionovou armádu takových samečků. Plán je jasný. Pokud se takový sameček spáří s divoce žijící komáří samicí, jejich potomstvo díky samečkově upravené DNA nedospěje a zahyne ještě ve stadiu larvy.
Známá pravda, že naši přátelé představují rodinu, kterou si sami vybíráme, může být blíže skutečnosti, než by se mohlo zdát. Lidé totiž mají sklon nacházet si geneticky podobné přátele – a to do takové míry, že vybraní jedinci jim bývají geneticky blízcí stejně, jako jsou jejich příbuzní ze čtvrtého kolene.
Oděvní značka Pietro Filipi představila nové výlohy nazvané Praga Fantastika. Vytvořila je ve spolupráci s ilustrátorem Michalem Bačákem a designérkou Michaelou Tomiškovou.
Ukazuje se, že v lidské DNA je možná zakódováno daleko víc informací, než lidé kdy tušili. Holandští vědci, kteří se jejím výzkumem zabývají, dospěli ke zjištění, že některé geny jsou zodpovědně za vzhled tváře.