srovnani kupni sily zemi eu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu srovnani kupni sily zemi eu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonal desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, ukazuje srovnávací infografika deníku E15. Podle Eurostatu klesla v eurozóně v březnu inflace na 6,9 procent. V Česku inflace podle ČSÚ ještě v únoru stoupla na 16,7 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Počet elektromobilů na evropských silnicích v posledních letech roste. V České republice tento trend zatím tolik patrný není. Jaké země stojí v čele automobilové revoluce, a kde se nástup elektromobilů naopak odkládá?
Firmy se potýkají s nebývalým množstvím tržních rizik najednou. Kromě vysokých cen energií nelze předjímat ani míru inflace. Navíc stále není jasné, jak bude vypadat vládní podpora pro byznys. Firmy by měly zůstat opatrné a snažit se minimalizovat rizika i zajištěním úvěrů a pohledávek, říká v rozhovoru generální ředitel úvěrové pojišťovny Credendo – Short-Term EU Risks Christoph Witte.
Na výši důchodů si v České republice pravidelně stěžuje řada seniorů. Současná vlna zdražování situaci této skupiny obyvatel ještě zhoršuje. Mají se důchodci v jiných zemích lépe? Podívali jsme se na to, jak vypadají důchody v ostatních evropských státech.
Inflace v řadě zemí dosahuje dvouciferných hodnot a je nejvyšší za posledních několik desítek let. Velmi často je hlavní příčina spojována s růstem cen energií následkem války na Ukrajině či s pandemickou situací, která narušila dodavatelské vztahy v globalizované ekonomice. Příčiny současné inflace je však nutné hledat i jinde, a to na straně uvolněných politik centrálních bank a zadlužování vlád zvyšujících objem peněz v ekonomice. Nerovnováha v poptávce a nabídce způsobená pandemií a válkou tak sloužila...
Svůj účet používáte minimálně a platíte většinou hotově? Nebo opačně, tedy využíváte nejnovější platební technologie i bankovní služby co to jde, a na nákup jdete jen s mincí na košík v supermarketu? Máte svůj účet na jednom místě celou věčnost, či raději přecházíte tam, kde je to výhodnější? Ať tak či onak, mohla by vás zajímat aktuální situace, včetně porovnání běžných účtů u našich deseti nejpoužívanějších bank.
Velká trojka mobilních operátorů sice průběžně vylepšuje své nabídky datových tarifů, ale tím, že klesají z vysokého základu, jsou v porovnání se zahraničím stále drahé. Vyplývá to z nejnovějších mezinárodních srovnání. Není přitom jasné, kdy a zda vůbec výraznější zlevňování nastane.
Dlouhodobé financování důchodů na dluh by nemělo být standardem. Důstojné peníze si ale zaslouží i stávající penzisté. Daňová reforma, která by měla nalézt další zdroje, ještě chvíli potrvá, říká ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
V letošním roce zasáhne světovou ekonomiku bezprecedentní krize. Takové označení se vztahuje jednak k rozsahu ekonomického poklesu, ale také k opatřením, která vlády a centrální banky po celém světě zavedly. V porovnání s Velkou recesí se jejich reakce významně liší, a to především z hlediska rychlosti a objemu poskytovaných stimulů. Právě agresivnější přístup měnových a fiskálních autorit pak může přispět k rychlejšímu ekonomickému oživení zemí. O budoucnosti české ekonomiky i o tom, jak se svět ...