stáčení kilometrů trestný čin - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stáčení kilometrů trestný čin, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministerstvo dopravy chystá další opatření v boji proti stáčení tachometrů. Jak představitelé rezortu uvedli pro deník E15, během příštího roku začne ministerstvo po STK požadovat úpravu informačních systémů stanic, které budou automaticky upozorňovat na všechny případy, kdy by během kontroly na STK byl zjištěn nižší stav počítadla tachometru než při předchozí kontrole. Podle Profesní komory STK je ale takové opatření neúčinné.
Nákup ojetého auta by už nemusel být sázkou do loterie. Evropská unie chce totiž výrazně zintenzivnit boj s podvodnými prodeji automobilů. Dosáhnout toho chce pomocí chystaného nadnárodního registru, který by sdružoval technický stav vozidel z celé EU. Zásadní je přitom důraz právě na kontrolu najetých kilometrů.
Podíl ojetých aut se stočeným tachometrem na českém trhu v pololetí vzrostl meziročně o dva procentní body na 42 procent. Vozy mají podvodně snížený stav ujetých kilometrů v průměru o sto tisíc. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia, která prověřuje historii vozidel.
Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila loni nedostatky ve více než polovině kontrolovaných autobazarů. Prodejcům ojetých aut uložila 83 pokut ve výši 1,7 milionu korun. Inspektoři ve 23 případech prokázali, že údaje týkající se nabízeného vozu neodpovídají skutečnosti. Některá auta měla tachometr stočený o více než 100 tisíc kilometrů.
Slovenský parlament schválil návrh zákona, který zavádí zákaz stáčení tachometrů u ojetých automobilů pod hrozbou vysokých pokut. Trestný bude jak samotný prodej stočených automobilů, tak případné obstarávání pomůcek potřebných k samotné úpravě stavu kilometrů. Teď se čeká pouze na podpis prezidenta.
Slovensko zavede vysoké pokuty za manipulaci s tachometry motorových vozidel. Autobazary budou zodpovídat za správný stav počítadla ujeté vzdálenosti nabízených aut. Vyplývá to z návrhu zákona, který dnes schválil slovenský parlament.
Podvodníci v tuzemsku vydělají na autech se stočeným tachometrem každý rok téměř 19 miliard korun. Tuto částku lidé zaplatí navíc při koupi upravených vozidel. Aut, která mají upravený počet najetých kilometrů, se v Česku každoročně prodá na 270 tisíc, což odpovídá 45 procentům trhu. Vyplývá to z údajů automotoklubu ÚAMK a autobazaru AAA Auto. Celkový objem trhu s ojetými auty v Česku činí ročně 127 miliard korun, což je třikrát víc než objem trhu s novými auty.
Trh s ojetými automobily podle všech ukazatelů neustále roste a nás by zajímalo, co za tím je, a také na co si je třeba dát při nákupu „ojetiny“ pozor. Proto vám tentokrát přinášíme rozhovor s Karolínou Topolovou, generální ředitelkou největšího autobazaru ve střední a východní Evropě AAA AUTO.
Nejvyšší soud rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad pět tisíc korun. Jde o nový právní názor, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy.
Nové auto je drahá věc. Pro toho, kdo šetří a dívá se po jetém autě v bazaru, bývá důležité, kolik ukazuje počitadlo najetých kilometrů. Je to s podivem, vždyť všeobecně se ví, že kvůli nejrůznějším „kutilům“ se tachometrům absolutně nedá věřit. Se stáčením tachometrů dosud nikdo nic nedokázal udělat. Podaří se to ministru Mládkovi?