stará čína - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stará čína, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Předpoklad, že ruská agrese na Ukrajině vyvolá globální závody ve zbrojení, se začíná potvrzovat. Dovoz vojenského materiálu do Evropy v letech 2018 až 2022 vzrostl o 47 procent v porovnání s předchozími pěti lety. Ukrajina se loni stala třetím největším dovozcem zbraní, jak vyplývá z analýzy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Americká dominance v tomto obchodu se upevňuje, zatímco Rusko ztrácí trhy.
Americký prezident Joe Biden se projevil jako dokonalý chameleon. Mnozí očekávali, že se po enfant terrible Donaldu Trumpovi v Bílém domě usadí mírně senilní dědeček, který bude Evropě posílat bonbony, občas zahrozí prstem směrem k Číně, ale hlavně bude pospávat a tím udržovat status quo. V půlce Bidenova funkčního období je však zřejmé, že tam sedí zkušený a chladnokrevný šéf klanu, který drží spojence zkrátka a neváhá využít jejich potíží, aby Spojeným státům vrátil technologický lesk.
Z šéfa německé společnosti Deutsche Telekom, která patří mezi největší mobilní operátory na světě a která vlastní český T-Mobile, se stává hlasitý kritik Evropy. Timotheus Höttges už loni na podzim varoval, že Německo je jako žába vařící se v kotli a žije z minulosti. Během setkání na letošním ročníku Mobile World Congressu v Barceloně se opřel do celého kontinentu: „Evropané si hezky sedí, užívají si, popíjejí pivo a je jim dobře. Mezitím začínáme být pozadu v řadě oborů včetně umělé inteligence. Naopak ...
Dobrý den, vítejte u shrnutí toho nejdůležitějšího, co se ve světě bitcoinu a etheru v posledních sedmi dnech událo. Nejdřív pojďme na trhy, i když asi všichni víme, že není nic staršího než právě vydaná zpráva o ceně bitcoinu. Text vznikl ve spolupráci s kryptospace.cz.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Dvacátý čtvrtý únor roku 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem. Po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Válka o kontrolu nad dobytým územím a porobeným obyvatelstvem. Válka, jejíž jednotlivé výjevy připomínají to nejhorší, čím si starý kontinent ve 20. století prošel. Fotografie z Bachmutu, plné bahna, krve a zmrzlých postav v uniformách, se na první pohled v ničem neliší od Passchendaele roku 1917.
Evropská komise představila plán, který má sedmadvacítce pomoci konkurovat Spojeným státům ve výrobě elektromobilů a snížit závislost na Číně. Chce uvolnit unijní pravidla státní podpory a umožnit rychlejší schvalování a financování zelených projektů. Brusel se rovněž pokusí zajistit zvýšení kvalifikace pracovníků a uzavření obchodních dohod k hladkým dodávkám kritických surovin.
Za necelé dva týdny vstoupí v účinnost další významné protiruské sankce – unijní embargo na ruské ropné produkty, na které sedmadvacítka a země skupiny G7 zároveň zavedou cenové stropy. Starý kontinent se tak nyní snaží předzásobit především naftou. Trh s ní je napjatý už měsíce. K nervozitě přispívají i další plánové stávky ve francouzských rafineriích. Státní distributor paliv Čepro ujišťuje, že v Česku problém s pohonnými hmotami nenastane.
Tahounem německé ekonomiky je bezesporu automobilová výroba. Ještě v roce 2018 se v Německu vyrábělo přes pět milionů aut ročně, (5,1 milionu) od té doby ale německá domácí produkce prudce klesá. Loni to bylo jen 3,5 milionu aut, pro letošní rok Svaz automobilového průmyslu (VDA) odhaduje mírný nárůst na 3,7 milionu vozů za rok. K hranici pěti milionů to má ale zatraceně daleko.
Soud s obžalovaným expremiérem a kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem (ANO) a jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou v kauze Čapí hnízdo se chýlí ke konci. Babiš v pátek přednesl dvouhodinovou závěrečnou řeč, ve které vinu odmítl. Soud vynese verdikt v pondělí v devět hodin ráno, žalobce navrhuje tříletou podmínku a peněžité tresty.