stará čína - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stará čína, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Evropě se loni prodalo nejvíce elektromobilů a celý starý kontinent nyní urychleně vytváří zázemí pro jejich výrobu. Zatímco roky přenechával produkci baterií do elektroaut zahraničním firmám, nyní se chce tahoun přechodu na zelenou ekonomiku do tohoto byznysu co nejvíce zapojit. Bloomberg odhaduje, že do roku 2030 vzroste evropský podíl na jejich produkci ze sedmi procent na téměř třetinu.
Bidenův ministr zahraničí Antony Blinken přijel do Bruselu ujistit vedoucí představitele NATO i EU, že platí slib nového prezidenta vrátit vzájemné vztahy do doby před rokem 2016. Jedním z hlavních bodů jednání jsou „obavy“ kolem Ruska a Číny. Přitom právě tato agenda symbolizuje nikoli utužování transatlantického partnerství, ba naopak ukazuje na trhliny, které budou břehy západního spojenectví od sebe vzdalovat.
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Člověk s charakterem, konec nacionalismu a růst daní. Přední čeští podnikatelé zkoušejí předpovědět, jaké dopady na byznys bude mít nástup Joea Bidena do funkce amerického prezidenta.
Lesy i lesní byznys v Česku procházejí krizí. Kvalitní dřevo i krásné hvozdy vzala Čechům neschopnost státu řádně se starat o zelené bohatství. Nadvládu převzal kůrovec, v tuzemsku o poznání razantněji než v okolních zemích. „Když kůrovcová kalamita v roce 2015 začala, Lesy ČR to flákaly, nedělaly, co měly. Možná by bylo šikovné, kdyby státní lesy byly svěřeny krajům, když to stát neumí. Nebo kdyby se zrychlil systém veřejných zakázek, aby byl rychlejší než kůrovec,“ říká hrabě Constantin Kinský, potomek ...
O roce 2021 nelze říci nic zásadního bez pozorného zhodnocení roku loňského. Rok 2020 se zcela vymkl trajektorii, na kterou jsme až dosud byli ve svých životech navyklí. Nebylo to však způsobeno pouze novou nemocí označovanou COVID-19. Daleko větší roli hrála reakce zemí, respektive jejich vlád, a stejně tak reakce médií, byznysu i jednotlivých lidí na tuto rychle se šířící epidemii. Všechny tyto subjekty zareagovaly neadekvátně. Prokázaly svou krátkozrakost, svou liknavost i svou nepřipravenost na ...
Celý civilizovaný svět se v uplynulém roce dostal do situace, kterou od druhé světové války nezažil. Drasticky se omezily sociální kontakty a zdá se, že přesun do kyberprostoru bude trvalým jevem. „Nemyslím, že česká vláda zneužila ohromného prostoru, který se jí otevřel v okamžiku vyhlašování krizových stavů. Jen s tím neumí racionálně a lidsky přesvědčivě nakládat,“ říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Demokrat Joe Biden se 20. ledna 2021 stane americkým prezidentem. Polovina Spojených států, která volila Donalda Trumpa (74 milionů lidí; 81 milionů hlasovalo pro Bidena), se proto cítí být ohrožena jeho liberálním progresivismem, který je přirovnáván k socialistické, ba komunistické ideologii. Nálepka progresivismu čile pracuje i v Česku. Co se tím míní a jak „progresivistický“ prezident USA může proměnit současný svět?
Díky svobodě pohybu mohl poznávat desítky zemí světa, psát cestopisy, přednášet. Tomu učinila pandemie přítrž. Byť lze s četnými omezeními dál cestovat, na svou příští pouť se cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura vydá nejdříve příští rok v létě. „Česko je velmi bezpečná země, nesmíme ale zavírat oči před závažnými problémy. Čtvrt milionu dospělých lidí žije v dluhové pasti. To je strašlivé. Svobodná země je fajn, v exekuci si ji ale dvakrát neužijete,“ říká Zibura.