stare značky českych aut - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stare značky českych aut, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
BYD, Dongfeng, Geely, NIO a další. Evropský zákazník o čínských výrobcích elektromobilů možná ještě ani neslyšel, ti však mají ambice i potenciál pevně se usadit na trzích starého kontinentu. Na rozdíl od dřívějších neúspěšných pokusů se nabízené nebo chystané modely často vyznačují lákavým poměrem ceny a kvality, vyspělou technologií, vysokými bezpečnostními standardy i líbivým designem.
Od počátku roku 2020 si Evropa prošla v rychlém sledu hned několika ekonomickými otřesy. Většina zemí na starém kontinentě se s tím ovšem vyrovnala, ovšem Česku v tomto ohledu patří poslední příčka. Oproti začátku pandemie se české hospodářství propadlo o jeden procentní bod hrubého domácího produktu (HDP), ačkoliv jiné země v témže období zaznamenaly i dvouciferný růst.
Krize automobilek ve výrobních závodech škrtí prodeje nových vozů, naplno se začíná projevovat také ochlazování české ekonomiky. Méně vozů pořizují lidé i firmy. Děje se tak ve chvíli, kdy reálně hrozí, že z trhu zmizí vozy s cenou do půl milionu korun a nahradí je elektromobily. „Signály z trhu jsou jednoznačné, my je vnímáme od druhé poloviny loňského roku. Nechci použít slovo recese, nicméně ochlazení poptávky tu je. A je zcela logické,“ říká Jan Hurt, jednatel společnosti Porsche Česká republika, jenž ...
Téměř tři čtvrtiny nových aut v Česku kupují firmy. Právě na nich z velké části závisí, nakolik a jak rychle přejde silniční doprava na elektřinu. Často bývá prvotním hybatelem osobní nadšení manažera, jako tomu bylo v české slévárně a lisovně Beneš a Lát.
V rámci snahy o snížení emisí skleníkových plynů se globální pozornost stále více upírá k vodíku. Plánuje se nejen jeho široké využití v dopravě, ale také jakožto záložního zdroje elektrické energie či k dekarbonizaci průmyslu. Panují přitom obavy, že Evropa si vytvoří tak striktní podmínky pro jeho využívání nebo je bude ladit tak dlouho, že světové vodíkové závody prohraje. Hrozí, že její vodíkový průmysl převálcují americké dotace, a především levná výroba elektrolyzérů v Číně.
Nejen akcie Tesly, ale i ceny jejích ojetých elektromobilů na americkém trhu významně klesly. Tesly „z druhé ruky“ zlevnily mnohonásobně rychleji než vozy ostatních značek, zároveň mizely od obchodníků pomaleji. Pokles cen ojetých tesel je znát i v Česku nebo v Polsku. Dříve si přitom tyto vozy nejenže uchovávaly hodnotu, ale kupci je v řadě případů prodávali dokonce za vyšší ceny, než za které je pořizovali. S tím je konec, což negativně ovlivňuje poptávku po nových modelech. Typicky velmi vysoké marže ...
Trh průmyslových hal žil po léta ve stínu kanceláří a obchodních center. Pandemie covidu však převrátila svět nakupování naruby a ze zásobování e-shopů se stal klíčový byznys. Vizionář Milan Kratina, nadšený pro budování moderní výrobní a logistické infrastruktury, začal rychle stoupat po žebříčku miliardářů. Firma Accolade, kterou založil a z poloviny vlastní, investuje do výstavby hal, jež pak už pronajaté zpravidla končí v jejím fondu. Své peníze Kratinovi svěřily už tisíce investorů.
Čupr, Cendra, Hájek, Vlček nebo Průša. To jsou jména podnikatelů, kterým se v posledních letech podařilo vybudovat miliardové společnosti s přesahem do zahraničí. Někteří rostli potichu, jiní o sobě dávali pravidelně vědět, ale jedno měli společné: uspěli v nových oborech, v nichž se jim podařilo díky dravosti prosadit. Jejich nasazení nemusí být vždy zdravé, rozhodně ale přináší výsledky.
Téma ekologie objevuje průmyslový designér Petr Novague postupně. Svět se ale podle něj chová spíše pseudoekologicky, když se utěšuje malými vítězstvími, jako je zákaz plastových brček, a neřeší například enormní znečišťování leteckou dopravou. „Před pár lety jsem viděl rozpočítání jednoho letu z Prahy do Londýna. Na jednoho pasažéra připadlo za jediný let tolik emisí, kolik by vyprodukoval za třicet let ježdění autem. Principiálně není správně, že letenka stojí tak málo, že dochází k takovému nadužívání,“...
Byznys s elektromontážemi rozjel s otcem v devadesátkách z garáže, díky agresivní růstové strategii dnes ovládá DD Group s miliardovými obraty. Poprvé za více než tři desetiletí ale vidí miliardář Petr Dědek překážku, která může být dost možná nad jeho síly - současný mix inflace s energetickou krizí. „Všichni developeři jsou nyní velmi opatrní. Nechtějí investovat, pokud nemají jistoty. A té je trh plný. Pokud krize včetně inflace a drahých peněz potrvá dlouho, stavět se přestane. Rizika jsou obrovská,“ ...