statistika volební účasti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu statistika volební účasti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letos na podzim se budou tradičně po čtyřech letech konat komunální volby, tedy volby zástupců do menších a malých celků územní samosprávy, to znamená do zastupitelstev obcí, měst či městských obvodů. Letošní termín pro komunální volby připadá na 23. a 24. září 2022.
Oproti minulosti si končící Poslanecká sněmovna připíše nelichotivé prvenství. Nestihla projednat téměř 360 zákonů. To je od roku 1992, odkdy se dolní komora parlamentu vyměnila celkem osmkrát, zdaleka nejvíce. Manko za končící čtyřleté volební období je ve srovnání s předchozím zhruba dvojnásobně velké. Na výsledku se podepsaly spory vlády a opozice o nouzové stavy a to, že do sněmovny se v roce 2017 dostalo rekordních devět stran a hnutí.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou v Česku 24. a 25 května. Termín oficiálně vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Volební systém není napříč Evropskou unií jednotný, musí ale mít formu poměrného zastoupení a minimální podíl hlasů pro vstup do evropského zákonodárného orgánu (takzvaná volební klauzule) musí dosahovat maximálně pěti procent. Celé Česko tvoří jeden velký volební obvod. Volby se konají jednou za pět let.
Markéta Gregorová je členkou Pirátů už 6 let, poprvé za ně kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014. Tenkrát se do EP nedostala, dnes je situace jiná – Piráti jsou spolu s ODS hlavní opoziční silou. V EU by se chtěla soustředit hlavně na zbraňovou legislativu a zlepšení informovanosti o EU samotné. Jak pomoci ke světovému míru? Proč je potřeba transparentní dojednávání mezinárodních obchodních smluv? A jaké má dvojka Pirátů ambice v samotně straně?
Před patnácti lety přivedl jako předseda vlády Českou republiku do Evropské unie a ani na moment od té doby nezapochyboval, že šlo o správný krok. „Unie je politický projekt a její ekonomické prvky jsou pouhým nástrojem,“ říká bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.
Michael J. Abramowitz je v současné době prezidentem americké nevládní neziskové organizace Freedom House, která si klade za cíl hájit a šířit demokratické a svobodné principy ve světě. Každoročně analyzují země celého světa z hlediska míry politických práv a svobod a vydávají výroční zprávy. V té aktuální se píše, že politická práva a občanské svobody po celém světě dosáhly v roce 2017 nejhoršího bodu za poslední desetiletí. Jaké jsou příčiny? A proč bychom se vůbec o demokracii měli zajímat všichni? ...
Dnes a zítra se otevřou volební místnosti. Možnost volit přímo v zahraničí mají občané České republiky ve dvou druzích voleb. Kde a v jaké míře Češi tuto možnost využívají? A mohou výsledky ze zahraničí něco ovlivnit?
Země se zkušeností s komunistickým režimem se mohou již téměř třicet let pyšnit demokratickým režimem, nicméně svobodné zřízení v nich neprobíhá zcela hladce. Jedním z největších problémů, se kterým se musí popasovat, je politická nestabilita. Postkomunistické země se ve srovnání s jinými evropskými státy potýkají se silnou fragmentací politické scény, nestabilitou vlád a jejich častými pády.
.... A statistiky tomu i odpovídají – volební účast je ve...
„Feminista byl a je líčen buďto jako slaboch řízený feministkami, dezorientovaný snílek, podpantoflák, nebo naopak jako diktátor, případně bruselský diktátor, nebezpečný extrémista. Sami antifeministé se prostřednictvím negativního vykreslování feministů snaží prezentovat jako svobodomyslní, odpovědní, stateční a atraktivní muži,“ vysvětluje Tomáš Pavlas, manažer programu Prosazování genderové rovnosti v Otevřené společnosti o.p.s. a spoluzakladatel iniciativy Genderman.