statistika výše starobních důchodů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu statistika výše starobních důchodů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Štědré zvyšování důchodů nad zákonná pravidla za minulé vlády a letošní mimořádné valorizace způsobené vysokou inflací široce rozevřely nůžky mezi nízkými a nadprůměrnými starobními penzemi. Počet seniorů, jimž stát posílá v rozmezí od dvaceti do čtyřiceti tisíc korun měsíčně, se meziročně skokově zvýšil – z necelých dvou set tisíc na více než tři sta tisíc. Plyne to z údajů České správy sociálního zabezpečení.
Na výši důchodů si v České republice pravidelně stěžuje řada seniorů. Současná vlna zdražování situaci této skupiny obyvatel ještě zhoršuje. Mají se důchodci v jiných zemích lépe? Podívali jsme se na to, jak vypadají důchody v ostatních evropských státech.
Věříte, že vám státní penze bude v důchodu stačit? Nebo si stejně jako dalších 4,5 milionu Čechů spoříte? A víte, že na penzi můžete spořit i dětem? S KB Penzijní společností navíc nyní za dětské penzijko získají děti do startu 1 000 korun.
Přibývá důchodců a důchodkyň, jimž se z Česka vyplácí penze do zahraničí. Za posledních deset let počet vzrostl zhruba o dvě třetiny. Loni Česká správa sociálního zabezpečení posílala peníze do ciziny zhruba 98 tisícům penzistů a penzistek, v roce 2010 jich bylo asi bezmála 60 tisíc.
Penze v příštím roce vzrostou nad zákonem stanovenou valorizaci, a to v průměru o 900 korun. Vláda schválila nařízení ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se stanoví parametry pro výpočet nových důchodů a zvýšení těch už vyplácených od ledna 2020. Nadstandardně si polepší senioři s nižšími důchody.
Zadluženost Čechů se postupně snižuje. V porovnání s rokem 2017 poklesla průměrná zadluženost českých dlužníků o 1 200 Kč. Průměrný dluh tak činí 28 500 Kč. Kde si lidé nejvíce půjčují?
Podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí o příjmech a výdajích českých domácností jsme na tom dobře. Statistiky ale nezohledňují domácnosti, které žijí na pokraji chudoby.
Ke konci března letošního roku vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) alespoň jeden z druhů důchodů 2 896 292 důchodců. To je o 8 561 více než loni. Vyplácených důchodů (starobních, invalidních, pozůstalostních) bylo ke konci 1. čtvrtletí evidováno přes 3,5 milionu. Průměrný starobní důchod tak ke konci března dosáhl na 12 347 korun, tj. o 563 korun více než ke stejnému datu vloni.
Domácnosti měly loni více peněz, jejich útrata vzrostla o 4 procenta. Úřadovala ale také inflace, která přesáhla 2 procenta. Zdražovalo hlavně jídlo a pití. Ze statistiky vyplývá růst úspor i zadlužení, především na bydlení.