stradivari - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stradivari, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní rok byl pro 156 let starou rodinnou firmu Petrof náročný. Nejdříve kvůli covidu vypadl silný čínský trh a pak přišla i omezení v Česku. Výrobce klavírů a pianin musel propouštět a využít státní pomoci. „Moji předci dělávali za krize železniční pražce či nábytek, využili dřevovýrobu. Můžeme se od nich poučit,“ říká šéfka firmy Zuzana Ceralová Petrofová, představitelka páté generace rodiny.
Italský architekt a designér Luca Stradivari, prapravnuk slavného výrobce houslí Antonia Stradivariho, zakládá v České republice společnou firmu s tuzemskou stavební společností Wirtuuu podnikatelů Jakuba Brandalíka a Jiřího Bonka. Zaměří se na zakázky pro nejnáročnější klientelu.
O tom, že česká výroba hudebních nástrojů žije, svědčí továrna Strunal-Schönbach, dříve Cremona, v Lubech na Chebsku. Gigant, který zažil výborné, ale i velmi krušné časy, postupně ožívá a dále proniká s houslemi, kytarami, kontrabasy a dalšími strunnými nástroji na velké světové trhy. „Ve hře je Čína, kde nás čekají v listopadu jednání, Británie, Latinská Amerika, i návrat do ruských obchodů. V propagaci značky pomáhá i státní agentura CzechTrade,“ říká k vývoji podniku jeho ředitel David Hůla.
Zapomeňte na zlato, starožitné automobily nebo výtvarné umění jako doplněk investičního portfolia. Finančníci v poslední době doporučují investovat do hudebních nástrojů. Například vzácné housle se už od 50. let každoročně zhodnocují o osm až dvanáct procent, tvrdí znalci.
Designér a potomek nejslavnějšího houslaře Antonia Stradivariho a jeho kamarád, houslista Jaroslav Svěcený, si se ZENem povídali o tajemství dokonalých houslí, které obehrály čas.
Italským vědcům se díky analýze pomocí urychlovače částic podařilo poodhalit tajemství dokonalého zvuku houslí od slavných mistrů, jakými byli Antonio Stradivari nebo Giovanni Battista Guadagnini. Vzácné hudební instrumenty, které se prodávají za astronomické částky, podle nich za svou výjimečnost vděčí určitým nedokonalostem ve své konstrukci, napsal dnes britský deník The Daily Telegraph.
Nejproslavenější ze strunných nástrojů z dílen houslových mistrů Stradivariho a Guarneriho dosahují vysokých a pro hráče nedostupných cen. Aby na ně vůbec mohli hrát, prodávají se tyto cenné nástroje sponzorům v aukčních síních nebo přes internet a majitelé je pak umělcům půjčují, píše agentura AFP.