stravenky od roku 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu stravenky od roku 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Za jednu návštěvu restaurace lidé podle analýzy společnosti Up Česká republika nyní vydají v průměru 180 korun, průměrná útrata za celý loňský rok činila 170 korun. Vzhledem ke stále rostoucím nákladům lze předpokládat, že ceny jídel budou dále stoupat. S cílem nabízet obědy v nižší cenové hladině některé restaurace častěji zařazují jídla s levnějšími masy, více sladkých nebo bezmasých pokrmů. ČTK to sdělil generální ředitel Up ČR Stéphane Nicoletti.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo vyhlášku, kterou se mění nejen výše cestovních náhrad, ale také výše příspěvku na stravování. V návaznosti na aktuální zvyšování cen tato vyhláška nabyla účinnosti již 20. srpna, přestože ke zvýšení cestovních náhrad obvykle dochází až s příchodem nového roku.
Penzijní fondy mnoha konzervativním střadatelům nevynášejí, protože často nedokážou překonat inflaci. Lidé si navíc spoří málo, krátce a s nízkým rizikem, do penze tak odcházejí přinejlepším s několika stovkami tisíc korun. Podle prezidenta Asociace penzijních společností Aleše Poklopa je třeba zásadně překopat způsob, jak stát vyplácí příspěvky na spoření, a také zvážit, zda by vstup do třetího spořícího pilíře neměl být automatický.
Poslední předcovidové roky se obchodní řetězce předháněly v tom, kdo přidá svým zaměstnancům více. Tahounem růstu mezd byly obchody Lidl, které zvýšily nástupní mzdy v průměru o dvě procenta na 28,6 tisíce. Obrat nastal loni, kdy některé řetězce mzdový nárůst odložily, nebo jej vyměnily za jednorázové odměny určené zaměstnancům za nasazení v době covidu. Letos situace pokračuje a mzdy zatím v tradičním termínu od března nezvýšil ani Lidl.
Od ledna 2021 mají zaměstnavatelé možnost přispívat zaměstnancům na stravování dalším možným způsobem – vedle papírových nebo elektronických stravenek, dovozu jídla do zaměstnání „na fakturu“ nebo prostřednictvím zaměstnanecké závodní kantýny, byla zavedena možnost přispívat zaměstnancům na stravování i peněžním příspěvkem, tzv. paušálem.
Ve Sbírce zákonů vyšel daňový balíček. V účinnost tak vstoupí již od pátku 1. ledna a nikoli o měsíc později. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.
Konec roku je spojen s nejrůznějšími termíny a uzávěrkami. Udělat si chvilku v předvánočním shonu i na osobní účty se rozhodně vyplatí. Byla by škoda přijít zbytečně třeba o plnou státní podporu na stavebním spoření či platit více na daních.
Málokdy se stává, že se ke konci roku objeví zákon, který by byl sledovanější než návrh státního rozpočtu. Letos se ovšem zraky veřejnosti více upínají k daňovému balíčku, který ruší superhrubou mzdu a má od ledna zvýšit čistou mzdu milionům zaměstnanců. Klíčové daňové změny projednají dnes senátoři. Očekává se, že stědrou normu, která do horní komory přišla ze sněmovny, částečně upraví. Senát se zejména zaměří na kompenzace obcím a krajům, které by jinak přišly o desítky miliard korun.
S novým programem pro podporu restaurací přichází společnost Edenred, známá díky stravenkovým kartám a stravenkám Ticket Restaurant. Podle generálního ředitele Nicolase Eicha připravila věrnostní program, který přivede do stravovacích zařízení desetitisíce lidí a snižuje restauracím placení provize.
Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně. Počítá s tím daňový balíček pro rok 2021, který v pondělí schválila vláda. Zároveň by měl být od příštího roku zaveden jako alternativa ke stravenkám tzv. stravenkový paušál.