studentské volby - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu studentské volby, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Demokratický kandidát Joe Biden, vyhlášený v sobotu za vítěze amerických prezidentských voleb, má před sebou řadu nesnadných úkolů. Prvním z nich bude sjednocení země v době, kdy jeho rival a dosavadní prezident Donald Trump odmítá uznat porážku a chystá se na právnický boj o Bílý dům. Ve Spojených státech přitom znovu zesílila pandemie koronaviru, která má velké dopady na ekonomiku a je výzvou pro současnou podobu systému zdravotní péče.
Výsledek amerických prezidentských voleb bude zřejmě velmi těsný. Čech Honza Dvorský, programátor pracující pro společnost Apple, varuje, že současná volba hlavy USA nebude volbou na další čtyři roky, ale spíše na dalších čtyřicet let. Společnost ve Spojených státech podle něho přesto není tak polarizovaná, jak slýcháme.
Co nás naučila pandemie nového typu koronaviru? A co myslíte, zůstanou s námi tyto věci už napořád?
Právě uplynuly čtyři roky od zveřejnění mimořádně čteného rozhovoru s Andrejem Babišem, který se ještě v roli ministra financí zodpovídal tehdejším redaktorům studentské sekce E15 s názvem The Student Times. Rozhovor připomínáme i z toho důvodu, že Filip Zajíček s Kirillem Ščeblykinem získali za své interview novinářskou cenu za rok 2016, kterou uděluje Nadace Open Society Fund. Následuje dobový text, který vyšel 27. října 2016. Podle řady pozitivních ohlasů tehdy dokázal z Babiše sejmout pečlivě budovanou...
Masivní protivládní protesty v Thajsku, které probíhají už od července, nabírají v posledních dnech na síle. Jenom ve středu se v Bangkoku sešlo nejméně 10 tisíc lidí. Podle americké CNN možná již tento týden dojde k rozhodujícímu zvratu. Rozsáhlé demonstrace, vedené především středoškolskými a univerzitními studenty, nemají v moderních dějinách země obdoby. Mladí lidé požadují větší osobní svobody i zásadní reformu tamního politického systému.
Odchod Velké Británie z Evropské unie rozhodně nehraje do karet vyhlášeným britským univerzitám. Zatímco dnes jim platí studenti z EU stejně vysoké školné jako domácí Britové, tedy asi 275 tisíc korun ročně, od příštího školního roku to může být i pětinásobně více. „Myslím, že se hodně studentů začne přeorientovávat na evropské země namísto Británie,“ říká manažerka stipendijního programu pro české studenty v zahraničí Katarína Svitková z Bakala Foundation.
Jestli je nějaký národ znám pro svou spořivost, určitě to není ten americký. Zdejší spotřebitelé naopak tradičně fungují se značnou dluhovou pákou, ať už jde o kreditní karty, spotřebitelské či studentské úvěry nebo hypotéky.
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Jana Soukupová je studentkou politologie na pražské VŠE a členka tamějšího Klubu mladých politologů. V současné době pracuje jako asistentka v Poslanecké sněmovně a zároveň vede iniciativu Youth, Speak Up!, kterou pomáhala založit. Povídaly jsme si o fungování a ambicích celého projektu i o jejích vlastních zkušenostech a plánech do budoucna.
Za Humny je podcast zabývající se mezinárodním děním, politikou a věcmi veřejnými, jehož první díl vyšel teprve v červnu roku 2019. I přesto jej ale letos Rádio Wave vybralo jako jeden z podcastů roku 2019. Za Humny provází studentky mezinárodních vztahů Barbora Chaloupková a Hana Martínková. Obě mimo to pracují v médiích, Barbora v Českém Rozhlase a Hana v DVTV. Povídáme si o jejich vnímání české mediální scény, diskutujeme o tom, zda se česká média dostatečně a kvalitně věnují mezinárodnímu dění a jestli...