sucho a neúroda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sucho a neúroda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mimořádně suché jaro, které má za sebou Pyrenejský poloostrov, vyvolalo nečekanou mezinárodní obchodní roztržku. Němečtí aktivisté vyzvali k bojkotu andaluských jahod, které jsou podle nich zavlažovány ilegálním způsobem. Konflikt sílí a ve Španělsku je z něj předvolební téma. Ve Francii zase zuří boj mezi zemědělci a ekology o velké zavlažovací nádrže, na stavbu musejí dohlížet policisté.
Končící sklizeň chmele v letošním roce je z hlediska výnosů jednou z historicky nejslabších. Takovou neúrodu přitom pěstitelé nečekali ještě ani na přelomu července a srpna, kdy chmel dozrával. Na vině je extrémní sucho a horko.
Letošní sklizeň chmele, která tento týden začala, má být podle odhadů chmelařů zhruba poloviční proti té loňské. Ta byla naopak rekordní. „V době, kdy byl potřeba déšť, bylo sucho. Jednalo se o přelom května a června. To úrodě letos neprospělo,“ říká Gabriela Čermáková ze sušárny chmele v Kolešovicích na Žatecku.
Hned několik světových zemí včetně Česka se v současné době potýká s bezprecedentní vlnou sucha, která má těžké dopady na byznys a každodenní život obyvatel. Potíže mají i nadnárodní společnosti jako Toyota, Foxconn či Apple. Příčinou jsou podle vědců klimatické změny a globální oteplování, způsobené člověkem vypouštěnými emisemi z výroby energie, dopravy a z průmyslu.
Velké sucho a vlna veder, která se z jihu Evropy přesouvá více na sever, mají dalekosáhlý dopad nejen na zemědělství. V době, kdy se starý kontinent potýká s vysokými cenami energií a s nejistotou ohledně jejich dostatku, přispívá k problémům nízký stav řek a jejich vysoká teplota. Výroba elektřiny z vody v některých zemích vázne, ve Francii je v ohrožení chlazení jaderných elektráren a na Rýnu doprava uhlí.
Mezi ruskou blokádou Oděsy, ničením ukrajinské vývozní infrastruktury s cílem ekonomicky zemi dostat na kolena a nedostatkem obilovin v Africe je jasná spojitost. Světová potravinová bezpečnost však už dlouhodobě trpí stresem z dopadů sucha a změn klimatu. Oboje společně vytváří pro miliony lidí zejména v Sahelu a na Blízkém východě nebezpečný mix.
Sumu, kterou v poslední době platíme za šálek kávy (ať už jde o nóbl a hóch „soy, decaf, skinny mocha-latte“ nebo o lungo černé jako svědomí fotbalového rozhodčího), formuje řada faktorů.
Vysoké ceny pšenice a obavy, že jí na trhu nebude v důsledku ruské agrese na Ukrajině dostatečné množství, už začínají dopadat na některé státy. Egypt stanovil maximální hladinu cen chleba a snaží se předejít nespokojenosti obyvatel. Odborníci míní, že drahé potraviny mohou v zemi vyvolat nové Arabské jaro a podobné úvahy se týkají i dalších nestabilních států v regionu.
Cena kávy na světových burzách je nejvýše za posledních deset let. Jen za poslední rok se její cena téměř zdvojnásobila. Hlavní příčinou je horší úroda v klíčových pěstitelských zemích – Brazílii a Vietnamu.
Výkyvy počasí, a zejména nepředvídatelné srážky v posledních letech výrazně ovlivňují pěstování českého chmele. Letošní rekordní sklizeň okolo osmi tisíc tun představuje dvojnásobek zatím nejslabší sklizně v roce 2012. Tehdy se sklidilo pouze 4,3 tisíce tun. Zlepšit a stabilizovat úrodu má pomoci nový projekt ve spolupráci technologických firem, pivovarníků a chmelařů.