sucho a neúroda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sucho a neúroda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zhruba sedmdesát procent toků zahloubených nebo narovnaných. Zemědělská půda odvodněná melioracemi. Lesy vysušované smrkovými plantážemi. Tak vypadá česká krajina v současném stavu. Trend vysychání České republiky je jednoznačný a je způsobený právě i špatným stavem české krajiny. „Musíme opravit celou plochu Česka, aby se krajina stala zase savou houbou,“ říká vládní expert na sucho a předseda spolku Živá voda Jiří Malík.
Roky úspěšně řídil ČSA, krizovou situaci v leteckém průmyslu podobnou té současné ale nepamatuje. Lety se prakticky zastavily, když státy uzavřely své hranice a zakázaly lidem cestovat. „Všechny předcházející krize jsou překonány tím, co se stalo v souvislosti s COVID-19. S trochou nadsázky by se to dalo nazvat apokalypsou pro civilní leteckou dopravu,” říká Antonín Jakubše.
Vybíjení chovů prasat v USA, zdražování rýže a pšenice, drahá zelenina v českých obchodech a rovněž dražší pochoutka hispterů – avokádo. To vše způsobila současná pandemie koronaviru, která již nyní zásadně ovlivňuje trh s potravinami. Nepříznivý vliv pandemie navíc přichází v situaci, kdy úrodu zeleniny poškozuje sucho a vepřové maso zase zdražilo kvůli prasečímu moru, který způsobil pokles produkce vepřového v Číně.
Ceny rýže v Thajsku jsou na sedmiletém maximu. Na globálních trzích zdražuje pšenice, v Evropě se očekává růst cen ovoce a zeleniny a Američany překvapily vysoké ceny vajec. Potraviny zdražují po celém světě. Příčiny jsou přitom vždy stejné – pandemie koronaviru stojí za nedostatkem pracovníků, kteří by obdělávali pole a sklízeli úrodu. Zdražování se nevyhne ani Česku.
Sklizeň plodin v Severní Koreji bude v letošním roce zřejmě nejnižší za pět let, což bude znamenat vážný nedostatek potravin pro 40 procent populace. Může za to sucho a špatné zavlažování. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Zemědělci sklidili obilí z posledních hektarů polí a nyní mohou slavit. Podívejte se na fotografie z dožínek na Moravě a z Ústeckého kraje v městysu Peruc.
Stovky návštěvníků vyrazily na mezinárodní agrosalon Země živitelka hned po zahájení výstavy. Největší tuzemská přehlídka zemědělské techniky, produktů i živočichů začala ve čtvrtek na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na agrosalonu, který potrvá do úterý 27. srpna, se představí téměř šest stovek vystavovatelů. Mezi prvními řečníky byl bývalý prezident Václav Klaus i současný prezident Miloš Zeman. Ten připoměl boj s kůrovcem a nutnost zavlažování krajiny.
Okurkové sezoně spojované s letními měsíci říkají Poláci podobně jako my „sezon ogórkowy“, Angličané zase „silly season“ a Němci „Sommerloch“, což znamená letní díra. V případě českých zemědělců je německý název příznačný, protože pole vypadají po invazi hrabošů jako ementál. „Okurka“ pro ně opravdu neplatí.
Sucho a dozvuky loňské neúrody vyhnaly ceny brambor do výšin. V červnu lidé zaplatili za kilogram 27 korun, meziročně o 47 procent více. Zároveň to byla rekordní průměrná spotřebitelská cena za měsíc v posledních deseti letech.
Obyvatelé druhé nejlidnatější země světa v těchto dnech s napětím hledí k nebi. Monzunové deště, které na začátku léta zasahují celou Indii, jsou letos zatím mimořádně slabé, což může výrazně poškodit nejen úrodu, ale i silně zpomalit hospodářský růst. Ten je na výkonu zemědělství výrazně závislý.