sucho v zemědělství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sucho v zemědělství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vinaři na Moravě ztratili letos až dvacet procent úrody kvůli krupobití, které doprávazelo vydatné deště v první polovině srpna. Díky bohaté loňské úrodě ovšem očekávají sklizeň průměrnou, případně bez větších finančních ztrát. Problémem však je výkupní cena hroznů, která se dlouhodobě pohybuje pod výší nákladů. „Moravští vinaři jsou už nyní na hraně existence,“ upozorňuje Jan Cibulka, tajemník Svazu Bio Vinařů a jednatel stejnojmenného bio vinařství.
Investiční fond Inven Capital skupiny ČEZ hlásí po roce novou investici. Do izraelské společnosti Wint spolu s dalšími investory nalil celkem 35 milionů dolarů, v přepočtu přes tři čtvrtě miliardy korun. Startupu tím pomůže s mezinárodní expanzí a dalším vývojem technologie pro hospodárné nakládání s vodou. Informaci e15 potvrdil investiční manažer Inven Capitalu Michal Mravec.
Jihoevropským farmářům dramaticky narůstají škody způsobené klimatickými změnami. Například Španělsko se letos na více než polovině svého území potýká s největším suchem za šedesát let, což bude mít negativní dopady až na 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy. Podle odborníků způsobí oteplování planety v příštích desetiletích nejen zdražování potravin, ale také promění složení tradičního jídelníčku. „Změní se to, k jakým potravinám budeme mít přístup a kdy,“ říká pro e15 vědkyně z Ústavu výzkumu globální ...
Středomoří se potýká s vlnou veder, teploty v některých místech v uplynulých dnech překonaly hranici 40 stupňů Celsia. Z teplotních extrémů vyplývají problémy nejen v zemědělství, energetice a dopravě. S místními jim musejí čelit i turisté, kterým úřady doporučují, aby raději zůstali v klimatizovaných hotelích. Na příjmech z cestovního ruchu silně závislý jih Evropy se tak začíná bát, že se pro letní dovolenkáře stane příliš nehostinným a přesunou se na sever.
Mimořádně suché jaro, které má za sebou Pyrenejský poloostrov, vyvolalo nečekanou mezinárodní obchodní roztržku. Němečtí aktivisté vyzvali k bojkotu andaluských jahod, které jsou podle nich zavlažovány ilegálním způsobem. Konflikt sílí a ve Španělsku je z něj předvolební téma. Ve Francii zase zuří boj mezi zemědělci a ekology o velké zavlažovací nádrže, na stavbu musejí dohlížet policisté.
Mírné počasí, které Evropě pomohlo překonat energetickou krizi v zimních měsících, se jí může vymstít v létě. Už loni byly některé řeky na starém kontinentu ve stavu, který komplikoval výrobu elektřiny z vody, jádra i z uhlí. Letošní slabá sněhová nadílka v Alpách by mohla někde přinést ještě větší potíže. Francouzský prezident Emmanuel Macron už přišel s celonárodním plánem na vodní úspory. Počítá mimo jiné s větším využíváním odpadních vod.
Váznoucí dodávky zemního plynu z Ruska a meziroční růst jeho ceny na evropském trhu na zhruba sedminásobek společně s drahou elektřinou silně dopadají na řadu průmyslových odvětí. V ohrožení jsou především evropští producenti kovů a hnojiv. Jejich odstávky přitom mají často dalekosáhlé dopady pro další navazující odvětví a způsobují dominový efekt. Provoz omezují či uvažují o jeho zastavení například výrobci nápojů jako dánský pivovar Carlsberg či italský producent minerálek Sanpellegrino.
Změna klimatu, důraz na životní prostředí, životní podmínky zvířat a stárnoucí farmáři. To jsou hlavní otázky, které stále více zaměstnávají evropské zemědělce.
Spolu s komunálními volbami se na konci září uskuteční také volby do Senátu. Již tradičně se obmění třetina senátorů. Jakou roli hraje horní komora parlamentu v českém politickém systému a jaké pravomoci drží senátoři v rukou?
Dobré ráno! Je 238. den roku, svátek má Luděk, před 44 lety odstartovala do vesmíru kosmická loď Sojuz 31 s prvním východoněmeckým astronautem na palubě Sigmundem Jähnem. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.