superhrubá mzda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu superhrubá mzda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté. Důvodem zvýšení schodku je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy. Vláda také připravila návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele a potřebuje i další výdaje na boj s pandemií covidu-19.
Za deset let v Brně postavili globální firmu se stamilionovými obraty. Loni jim ale covid ze dne na den vypnul trh. „Ročně jsme byli schopni udělat na veletrzích čtyři stovky expozic, náš byznys je strašně rychlý,“ říká Petr Krejčí, spolumajitel společnosti Exponex. „Teď jsme firmu rozdělili do několika jednotek a každá se snaží si na sebe vydělat. Přizpůsobujeme se situaci, hledáme nový odbyt, ale není to cíl a směřování firmy. Je to jen snaha o přežití,“ dodává druhý společník Aleš Pohl.
Snad nejdůležitějším mzdovým údajem pro zaměstnance je čistá mzda, kterou pravidelně dostávají na svůj bankovní účet. Jak na výpočet čisté mzdy v roce 2021? Se začátkem roku 2021 se zároveň ruší superhrubá mzda a dochází ke zvýšení slevy na poplatníka. O kolik si díky tomu zaměstnanci polepší? Pomůže vám naše mzdová kalkulačka.
Od prvního ledna 2021 platí řada změn, která upravuje výši mezd, platů a důchodů.
Ve Sbírce zákonů vyšel daňový balíček. V účinnost tak vstoupí již od pátku 1. ledna a nikoli o měsíc později. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.
Schválení daňového balíčku podle očekávání prošlo, několik drobností z úterního jednání a hlasování Poslanecké sněmovny ale zaujalo.
Poslanci schválili zrušení superhrubé mzdy a její nahrazení dvěma sazbami daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent. Vyšší sazba se bude vztahovat na příjmy zhruba nad 140 tisíc korun měsíčně. Sněmovna také ve vládním daňovém balíčku schválila zavedení stravenkového paušálu jako alternativy ke stravenkám. Balíček přijali poslanci v senátní podobě, která navyšuje slevu na poplatníka v příštím a přespříštím roce vždy o tři tisíce korun.
Prezident Miloš Zeman ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Po dnešní schůzce s prezidentem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Hradě to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zeman podle ní ocenil, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň by byl raději, kdyby v zákoně bylo pevně stanoveno omezení změn na dva roky. Schillerová zopakovala, že je to legislativně neproveditelné.
Daňový balíček se ze Senátu vrací zpátky do Poslanecké sněmovny. A vládě – či přinejmenším její silnější straně – to nejen nevadí, ale souhlasí s tím a kvituje to. Přestože horní komora je v rukách opozičních stran a členové kabinetu o ní nejednou mluví jako o zbytečné.
Málokdy se stává, že se ke konci roku objeví zákon, který by byl sledovanější než návrh státního rozpočtu. Letos se ovšem zraky veřejnosti více upínají k daňovému balíčku, který ruší superhrubou mzdu a má od ledna zvýšit čistou mzdu milionům zaměstnanců. Klíčové daňové změny projednají dnes senátoři. Očekává se, že stědrou normu, která do horní komory přišla ze sněmovny, částečně upraví. Senát se zejména zaměří na kompenzace obcím a krajům, které by jinak přišly o desítky miliard korun.