superpočítač ostrava - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu superpočítač ostrava, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Investiční fond Tensor Ventures je v podstatě jediným českým soukromým hráčem, který rozjíždí byznys kolem kvantových počítačů. Češi už před rokem vložili kapitál do amerického startupu QC82 vyvíjejícího kvantový čip a nově zamířili do Německa. Společnosti Quantagonia z Frankfurtu s dalšími investory poslali 3,6 milionu eur, čímž ovládli její investiční kolo.
Tvůrci připravovaného evropského procesoru, který by měl starý kontinent alespoň částečně zbavit závislosti na jiných mocnostech, absolvovali nové kolo financování. Ve Francii sídlící panevropská firma SiPearl v investičním kole series A posbírala 90 milionů eur, asi 2,1 miliardy korun. Další prostředky mají přitéci později v tomto roce. To by mělo zajistit, že se procesor dostane na trh začátkem roku 2024. Startup už si celkově přišel na 110 milionů eur.
České republice se povedl majstrštyk v mezinárodním vyjednávání. V Ostravě bude instalován kvantový počítač, k němuž budou mít přístup i další země Evropské unie. Česko bude práci několika mezinárodních vědeckých týmů koordinovat a připojí se k vybudování evropské kvantové komunikační sítě. Ta bude vynikat extrémním zabezpečením.
Rostoucí ceny energií významně postihnou také byznys s datovými centry, kterým končí nasmlouvané ceny elektřiny z loňských období. Výrazná zdražení začnou přenášet na zákazníky. Někteří provozovatelé si vyúčtují celou částku, někteří si ukousnou z marže. Elektřina prodraží také chod národního superpočítače, a to až o stovky milionů.
Původem britský čipový gigant ARM rozjíždí prostřednictvím svých partnerů další expanzi v Česku. Čipy od této společnosti pohání drtivou většinu chytrých telefonů, tabletů a další elektroniky. Apple si je vybral do nové generace počítačů Mac a nahradil jimi Intel. Nyní se ARM chce dostat také do počítačů s Windows a serverů v datových centrech.
Česká republika si podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jako jednu z priorit předsednictví Rady EU vybrala Akt o čipech, který má zmobilizovat desítky miliard eur na posílení výroby čipů. Podíl starého kontinentu v této strategické oblasti se v posledních deseti letech propadl z dvaceti na méně než deset procent. První polovodičoví giganti už s vidinou veřejných pobídek plánují výstavbu. Těžit z toho bude i Česko.
Evropa je silná v průmyslu, chemii nebo ve výrobě automobilů, v technologiích se ale zasekla. Internetovému a cloudovému trhu dominují americké firmy, v čipech vedle USA hrají prim Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Japonsko, a Čína si vydobyla silnou pozici nejen v síťové komunikaci. Teď se rýsují šance na změny. Bezpečnostní obavy z Huawei, zablokování dodavatelských řetězců, omezení spojená s covidem či válka na Ukrajině uvedly do pohybu procesy, z nichž může vzejít technologicky samostatnější kontinent.
Tento článek vznikl mimo jiné za pomoci on-line konferenčních hovorů, cloudových úložišť dat, e-mailu nebo streamování zvuku. Tedy možností, které se zrodily díky internetu, dnes samozřejmé páteři ekonomiky, politiky i celé společnosti. Když však celosvětová síť začátkem devadesátých let do tehdejšího Československa pronikala, odborníci o ní jako o masovém fenoménu vůbec nepřemýšleli. „Tehdy jsme si mysleli, že půjde o záležitost vysokých škol, a nevěděli jsme, že rozvoj internetu bude pokračovat mimo tyto...
V severofinském městě Kajaani bude během několika týdnů uveden do provozu nejrychlejší superpočítač světa LUMI. Jeho pořízení a provoz vyjdou na 200 milionů eur, zhruba pět miliard korun. Částkou milionů korun přispívá prostřednictvím ministerstva školství také Česká republika, která díky tomu získá k superpočítači přístup.
Více než rok trvající nedostatek čipů dopadá zejména na Evropu. Starý kontinent se propadá v podílu výroby polovodičů a je závislý na Asii a na USA. V Evropě také až na výjimky chybějí významné firmy typu Intel, které by byly schopné čipy produkovat. Evropská komise chce problém řešit dvěma způsoby. Plánuje investovat značné prostředky do posílení výroby a rozjela se příprava evropského procesoru. Na něm chtěli pracovat i Češi, projekt ale nezískali.