supravodivost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu supravodivost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
CERN chce postavit nový urychlovač částic Future Circular Collider. Má umožnit realizovat srážky částic nebývalé energie a intenzity. Za 9 miliard eur vznikne 100 km dlouhý podzemní tunel.
Hyperloop, dopravu uvnitř potrubí s nízkým tlakem, proslavil vizionář Elon Musk. Nápadem se však zabývají i další firmy. Jednou z nich je start-up Hyperloop Transportation Technologies, který se na stavbě svého přepravního systému dohodl na různých místech světa. „Hyperloop lidem vrací tu nejdůležitější věc – čas. To je lidský aspekt, který chci do dopravy přinést,“ říká spoluzakladatel firmy Bibop Gresta.
Inženýři z IBM namodelovali interakce mezi subatomárními částicemi dosud největší komplexní molekuly. Dotyčná simulace byla provedena na supravodivém hardwaru a představuje velký posun v oblasti kvantové výpočetní techniky.
Festo má nové roboty inspirované přírodou. Technologie robotů využívá pneumatický systém. Kromě nových pohyblivých robotických paží je k dispozici i „sloní“ chobot, na který lze nasadit chapadlo inspirované chobotnicí.
IBM zrychluje vývoj prvního univerzálního kvantového počítače IBM Q s 50 qubity. Dokončení se očekává do několika let. Počítač může způsobit revoluci ve vývoji umělé inteligence i v jiných oblastech.
Letošní Nobelovu cenu za fyziku si vysloužil topologický výzkum fázových přechodů hmoty, tedy zkoumání děje, který nastává, když hmota mění skupenství. Karolinský institut ocenil Davida Thoulesse, Duncana Haldanea a Michaela Kosterlitze, kteří se těmito jevy v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století zabývali.
Přeprava prostředků a lidí k planetám naší Sluneční soustavy či dál je se současnými pohony extrémně pomalá a neefektivní. Nízká rychlost v rámci vesmírných vzdáleností znamená spoustu komplikací v podobě množství zásob, které je nutné mít a samozřejmě i konstrukce, která musí být složitější a dražší.
Poprvé v historii se podařilo vytvořit konstrukci magnetické červí díry spojující dvě odlišná místa, byť zatím pouze pomocí elektromagnetismu a nikoli gravitace.
Chemikům se nejspíš podařilo vytvořit unikátní materiál, který doposud existoval jen „na papíře“: jde o stanen. Ten se, stejně jako jeho slavnější kolega grafen, skládá pouze z jediné souvislé vrstvy atomů, na rozdíl od grafenu však nepatří uhlíku, ale cínu. Stanen by teoreticky měl přinést revoluci do vedení elektřiny - modely odhadují, že by při jeho využití nemělo docházet k tepelným ztrátám, a to ani při pokojové teplotě.
Od roku 2009 vede Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) a netají se, že bádání na tak vysoké úrovni předpokládá přesvědčit členské státy, aby poskytly dostatek peněz. „Dokázali jsme však, že umíme nejen o finance žádat, ale také dodat výsledky,“ říká ředitel CERN Rolf-Dieter Heuer. Kýženým výsledkem práce fyziků na obřím urychlovači by po potvrzení existence Higgsova bosonu měl být vznik takzvané temné hmoty a studium jejích vlastností.