svaľy robota - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu svaľy robota, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Čtení myšlenek už není utopie nebo pouhé sci-fi. Thomas Oxley a jeho společnost Synchron slibují revoluci v lidských schopnostech. A jeho velký konkurent v této oblasti – slovutný Elon Musk – tomu zatím jen přihlíží.
Absolventka strojního inženýrství na Rice univerzitě Faye Yap pod vedením strojního inženýra Daniela Prestona vytvořila nový typ robota. Vznikl z těla mrtvého pavouka.
Jestli vás někdy zajímalo, jak to vypadá, když se plánuje velká vesmírná mise, máte v těchto dnech ideální příležitost nahlédnout do kuchyně v tomto ohledu nejzkušenější agentury světa. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno zveřejnil upřesněné, avšak stále velmi generické cíle pro budoucí lunární a marsovské mise. Odbornou, ale i civilní veřejnost rovněž žádá, aby tyto cíle kriticky zhodnotila, doplnila, nebo se dokonce zapojila do jejich řešení.
Nová generace ohebných komponent by mohla vzniknout díky vynálezu výzkumníků z Nanyang Technological University v Singapuru. Stvořili totiž papíru podobný materiál, který reaguje na změny okolního prostředí – jmenovitě změny ve vzdušné vlhkosti – a je zároveň plně biologicky odbouratelný. Je totiž z pylu.
Pod hlavičkou projektu Otevřená věda se Akademie věd ČR snaží nalákat středoškolské studenty na stáže a nadchnout je pro vědeckou práci. Ve spolupráci s projektem vám přinášíme ojedinělý cyklus článků, rozhovorů a reportáží. Článek o nově nabytých poznatcích ze stáže studenta Vojtěcha si můžete přečíst nyní. V rámci Otevřené vědy pod vedením Olga Heczko, Dr. zkoumal slitiny s tvarovou pamětí.
Přestože Terminátora zatím dát dohromady nedokážeme, hranice mezi stroji a lidmi se stále víc rozmazává. Tak třeba odborníci z Institute of Industrial Science při University of Tokyo nedávno vyvinuli robotické zařízení obsahující živou tkáň, které fungovalo déle než týden. Výsledky jejich práce byly publikovány ve Science Robotics.
Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel ve věku 76 let. Oznámila to Hawkingova rodina. Hawking, který byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
Festo má nové roboty inspirované přírodou. Technologie robotů využívá pneumatický systém. Kromě nových pohyblivých robotických paží je k dispozici i „sloní“ chobot, na který lze nasadit chapadlo inspirované chobotnicí.
Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa si při své práci pravidelně „hráli“ se skládačkami. Jejich hračky však byly pro běžné oko neviditelné, byly to molekuly. Královská švédská akademie věd jim nyní udělila Nobelovu cenu za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.
Když před lety inženýři z Boston Dynamics (dnes patří Googlu) představili první model humanoidního robota PETMAN, byl to jen skelet, který měl pro obrannou agenturu DARPA testovat nový typ ochranných vojenských obleků. Jenže se ukázalo, že toho PETMAN umí mnohem více, a v roce 2013 tak Boston Dynamics představil jeho vylepšenou podobu jménem Atlas.