Svobodná Evropa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Svobodná Evropa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je tak nějak vidět, že – pokud si vypůjčíme slova z prvního novoročního projevu prezidenta Václava Havla – „naše země nevzkvétá“, ale řečí čísel to vypadá ještě hůř. Jak napsal kolega Filip Zelenka v sobotu: „Česká ekonomika se od prvního čtvrtletí roku 2020 propadla podle vývoje HDP o jeden procentní bod. Podobně, ovšem o jednu desetinu lépe, je na tom pouze Španělsko, zbylé evropské státy rostly.“
Byl u zrodu AVG, v 90. letech se podílel na řízení ČEZu a Košických železáren, nyní působí v dozorčí radě banky Moneta. Z první řady sledoval, jak se české a slovenské ekonomiky otáčí směrem k tržnímu hospodářství. „Tržní hospodářství v Česku funguje, a to dokonce mnohem lépe, než v mnohých jiných zemích,“ hodnotí nyní investor Gabriel Eichler. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 také chválí Českou národní banku, která podle něj reagovala lépe než například americký Fed.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Dvacátý čtvrtý únor roku 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem. Po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Válka o kontrolu nad dobytým územím a porobeným obyvatelstvem. Válka, jejíž jednotlivé výjevy připomínají to nejhorší, čím si starý kontinent ve 20. století prošel. Fotografie z Bachmutu, plné bahna, krve a zmrzlých postav v uniformách, se na první pohled v ničem neliší od Passchendaele roku 1917.
Prezidentské volby skončily a do dalších významných voleb – tedy krajských – zbývá více než rok a půl času. Vládě Petra Fialy (ODS) se tak otevírá dlouhé období, po které se nebude muset za každou cenu řídit voličskými náladami. Ekonomové i třeba zvolený prezident Petr Pavel tak nabádají kabinet k prosazení nepopulárních reforem, ať už je to budoucnost důchodů, nebo konsolidace veřejných financí.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments třetí díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, zda je vytváření nové hodnoty a bohatství stále v kurzu.
Od vystoupení Spojeného království z Evropské unie uplynuly tři roky. Ačkoli mezi Londýnem a Bruselem dále přetrvávají neshody, například ohledně pobrexitového uspořádání v Severním Irsku, britský obchodní komisař pro Evropu Chris Barton nahlíží na současné byznysové vztahy s optimismem. „Třeba naše obchodní výměna s Českou republikou loni vzrostla o devět procent,“ tvrdí v rozhovoru s deníkem E15.
Nezvykle teplá zima v Evropě dopadá i na mnohá alpská lyžařská střediska, která strádají nedostatkem sněhu. Část jich funguje omezeně, jiná musela zavřít. Lidé se tak snaží přesouvat do areálů ve vyšších polohách, kde se dá lyžovat. Stále více se hovoří o tom, že jedině tyto sjezdovky jsou budoucností evropských zimních radovánek, zatímco níže položené rezorty zřejmě skončí.
Marek Hilšer kandidaturu oznámil více než tři roky před volbami. Při svém prvním pokusu o Hrad v roce 2018 skončil na pátém místě s 8,83 procenty hlasů. Přesto že minule se sběrem padesáti tisíc podpisů neuspěl, pouští se do občanské kandidatury znovu. Rozsáhlou kampaň dle svých slov neplánuje, publicitu si získal kontroverzním prohlášením v CNN Prima News.