sýrie a rusko stíhačky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sýrie a rusko stíhačky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Turecko 14. května čekají jedny z nejdůležitějších voleb v historii. Průzkumy ukazují, že moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana je po dvaceti letech ohrožena. Jeho kritici mimo jiné tvrdí, že jeho režim nedokázal rychle reagovat na nedávné devastující zemětřesení, dlouhodobě mu škodí snaha zasahovat do hospodářství. Opozice slibuje, že vrátí zemi k parlamentní demokracii a posílí občanské svobody. Hlavní vyzyvatel prezidenta Kemal Kiliçdaroğlu by mohl napravit vztahy s EU a umožnit vstup Švédska do NATO.
Když dvě severské země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu požádaly o členství v NATO, čekalo se, že do aliance hladce a brzy vstoupí. Finsko se nakonec slavnostního okamžiku dočkalo necelý rok od podání přihlášky, v případě Švédska je nyní optimistickou variantou letní přijetí. Jeho přičlenění blokují Budapešť a Ankara, situace by se však mohla změnit po tureckých volbách.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Osm měsíců války na Ukrajině poukázalo nejen na neutěšený stav ruských pozemních jednotek, ale vzbudilo také otázky týkající se efektivity nedávné nákladné modernizace letectva. Vzdušné síly Kremlu nezaznamenaly větší úspěch, nepodařilo se jim ovládnout ukrajinské nebe a doma vyvolaly znepokojení i pády letadel na ruská města. Odborníci míní, že západní sankce ochromily letecký průmysl. Velké pochyby panují i nad schopnostmi Černomořské flotily, kterou o víkendu podle všeho zasáhly ukrajinské drony a na ...
Ruská armáda v bojích na Ukrajině použila hypersonické střely Kinžal. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Střely podle něj zničily velký podzemní sklad ukrajinských zbraní a munice v Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě země.
Letadlo Airbus A320 se 172 cestujícími na palubě muselo nouzově přistát na Ruskem ovládané základně Hmímím v Sýrii poté, co ho téměř zasáhla syrská protivzdušná obrana.
Turecku se daří tlačit Spojené státy ke zdi v otázce Kurdů v severní Sýrii. Aktuálně varovalo, že oblast zbaví kurdských milic bez ohledu na výsledek jednání s Washingtonem. Prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nijak zvlášť netíží ani přetrvávající hrozba sankcí za nákup ruského systému protivzdušné obrany S-400. Věří, že americký prezident Donald Trump nebude chtít poškodit vztahy se členem NATO.
Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat. V Moskvě to prohlásil šéf ruské státní zbrojovky Rostěch Sergej Čemezov. Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že dodávka letadel F-35 do Turecka se nemůže uskutečnit kvůli rozhodnutí Ankary pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400.
Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Úřad amerického prezidenta přímo neřekl, že Ankaru z programu vyloučí, tento krok se očekává od amerického ministerstva obrany, poznamenala agentura AP. Turecké ministerstvo zahraničí označilo v reakci krok USA za chybný a poškozující strategické vztahy obou spojenců v NATO.