sýrie aktuálně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sýrie aktuálně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Více než týden po uzavření dohody o ukončení konfliktu o Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a arménskými silami stále není jasné, kdo a jak bude v oblasti dohlížet na dodržování míru. Na místě už působí ruští mírotvůrci, Ankara ale v těchto dnech jedná o nasazeních svých vojáků. V regionu mezitím pokračuje masový exodus Arménů.
Po více než týdnu bojů o Náhorní Karabach je zřejmé, že eskalace konfliktu je vážnější než dřívější krátkodobé potyčky. Etničtí Arméni bránící neuznanou republiku Arcach, jsou ve složité situaci a je otázka, jestli území bez vnějšího zásahu dokážou udržet. V tuto chvíli přitom není jasné, jestli útoky na cíle v Ázerbájdžánu konflikt ještě více vyhrotí, nebo posílí mezinárodní snahu o dosažení příměří.
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Pandemie koronaviru a její hospodářské důsledky plní média už měsíce natolik, že zcela zastínila události, které byly dříve v centru pozornosti. Tvrdá opatření mimo jiné utlumila protesty v Hongkongu, zpomalila jednání o postbrexitové dohodě a vyvolala diskuzi o možnosti odkladu amerických prezidentských voleb. Je pravděpodobné, že po odeznění pandemie se některá pozapomenutá témata opět dostanou na přední stránky novin.
Země, které byly postiženy humanitární krizí již před vypuknutím pandemie Covid-19, se nyní potýkají s obrovskými problémy. Válkou či přírodními katastrofami zdevastované zdravotnické a ekonomické systémy těchto států nefungují. Pomoci zlepšit tuto situaci může každý z nás.
Za Humny je podcast zabývající se mezinárodním děním, politikou a věcmi veřejnými, jehož první díl vyšel teprve v červnu roku 2019. I přesto jej ale letos Rádio Wave vybralo jako jeden z podcastů roku 2019. Za Humny provází studentky mezinárodních vztahů Barbora Chaloupková a Hana Martínková. Obě mimo to pracují v médiích, Barbora v Českém Rozhlase a Hana v DVTV. Povídáme si o jejich vnímání české mediální scény, diskutujeme o tom, zda se česká média dostatečně a kvalitně věnují mezinárodnímu dění a jestli...
Brusel zaujal tvrdý postoj vůči Ankaře, která ve snaze zatáhnout Evropskou unii do řešení syrského konfliktu posílá uprchlíky na unijní hranici. Ministři vnitra sedmadvacítky přislíbili Řecku, že mu pomohou zvládnout nápor na hranici finančně i vysláním policistů. Turecko k řeckým hranicím posílá vlastní bezpečnostní složky, jejichž přítomnost patrně ještě zvýší napětí na místě.
Nepokoje v Alžírsku a Súdánu, válka v Sýrii, katastrofa Boeingu 737 MAX, uprchlická krize a obchod se zbraněmi. To jsou témata snímků nominovaných na ocenění Foto roku v soutěži World Press Photo. Vítězové budou vyhlášení 16. dubna v Amsterdamu.
Na začátku roku 2020 zuří nebo alespoň doutná ve světě řada konfliktů, které mají větší než jen místní či regionální dosah. Zvlášť neklidným místem tradičně zůstává Blízký východ, situace se také značně vyhrotila v Jižní Americe. Pozornost si zasloužilo i dění v Hongkongu, kde se obyvatelé bouří proti sílící kontrole Číny.
V Indii se v reakci na aktuální brutální případy násilí na ženách znovu rozhořela diskuse o problému, se kterým se země už dlouho potýká. Ročně tam dochází k více než třiceti tisícům případům znásilnění a nic nenasvědčuje tomu, že se stav zlepšuje. Vzhledem k tomu, že jednou z příčin jevu je stále výraznější nepoměr mezi počtem mužů a žen v populaci, může být časem i hůř. S demografickou nerovnováhou zápasí i sousední Čína, kde nedostatek žen podněcuje obchod s nevěstami z jiných zemí.