sždc mzdy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sždc mzdy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Série železničních nehod se smrtelnými následky dostala pod silný tlak Správu železnic. Ta se upíná k dlouho požadovanému bezpečnostnímu systému ETCS, jeho zavedení se ale roky potáhne a vyjde na téměř sto miliard korun. Do té doby nelze čekat zvýšení bezpečnosti vlakové dopravy. „Vybízeli mě, abychom změnili předpisy v provozu. To nemůžeme dovolit, vypukla by anarchie. Lidé jsou na něco navyklí. Nemůžeme ze dne na den dělat něco úplně jinak,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Zdravotnický materiál za miliardy korun má po zkušenostech z pandemie nyní zamířit do skladů Správy státních hmotných rezerv. Ještě v únoru tam bylo pouze pár desítek tisíc roušek, ochranných obleků či brýlí. „Před pandemií asi nikdo nedokázal odhadnout, zda to je moc, nebo málo. Stav rezerv byl prostě podseklý,“ říká šéf správy Pavel Švagr.
SŽDC chystá rychlou trať do Mnichova. Dokončení české části je plánováno na rok 2025. Nejdříve ovšem bude třeba vykoupit pozemky, získat ekologické posudky a projít povolovacím martyriem. Takže kdo ví, jestli to s rychlotratí do Bavor nakonec nebude podobné jako s tou na pražské letiště: bude to taková trať, jakou ještě nikdo nikdy neviděl.
Ve vedení Českých drah se šéfové mění poměrně často. Naposledy zhruba před měsícem skončil i kvůli pomalé přípravě národního dopravce na liberalizaci železničního trhu po čtyřech letech Pavel Krtek a nahradil ho Miroslav Kupec. „Teď se láme chleba. Musíme ubránit pozici na trhu a zachovat si dominantní postavení,“ říká nový generální ředitel a předseda představenstva národního železničního dopravce.
České dráhy v loňském roce hospodařily s čistým ziskem 882 milionů korun, zatímco předloni skupina vykázala ztrátu 1,35 miliardy korun. Důvodem loňského zlepšení jsou mimo jiné nárůst zisku z nákladní dopravy a provozní úspory. Pomohl ale i prodej majetku a pokles cen nafty a elektřiny.
Českou železniční dopravu čeká v příštích měsících nenápadná, o to však významnější změna. Na jejím konci by měly být výrazně nižší náklady za použití kolejí pro železniční dopravce. Ministerstvo dopravy poslalo do legislativního procesu novelu zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury, která mimo jiné umožní fondu dotovat provozování dráhy.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má novou kolektivní smlouvu, podle které platy zaměstnanců této státní organizace stoupnou v novém roce o 2,9 procenta. Současně budou dostávat dražší stravenky než nyní. Na růstu mezd se dohodlo vedení SŽDC s devíti odborovými organizacemi.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která spravuje většinu české železnice, chce do konce letošního roku přijmout zhruba dvě stovky zaměstnanců. Nábor nových lidí už schválila správní rada státní organizace. Do konce příštího roku přijmou železničáři celkem 470 lidí. Půjde zejména o bývalé zaměstnance dělnických profesí.
Podnikatel Radim Jančura má na dosah průlomovou smlouvu, která může narušit monopol Českých drah v dotované dopravě. „Pokud by se ukázalo, že jsme o jedinou korunu dražší než České dráhy, tak takovou smlouvu podepsat nechci. A nepodepíši,“ říká majitel skupiny Student Agency.
Železnice získala po několika letech novou odborovou centrálu. Po neshodách s vedením hlavního Odborového sdružení železničářů (OSŽ) ji založili výpravčí ve Správě železniční dopravní cesty. Aliance drážního provozu (ADP) se stala devátou odborovou organizací ve správě železnic. Už nyní je ale jasné, že se od ostatních bude v lecčems lišit. Dá se třeba čekat tvrdší kolektivní vyjednávání zejména o mzdy výpravčích.