tání ledovců - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tání ledovců, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Bitcoin má k mnohými předpovídané hranici 100 tisíc dolarů za jednu virtuální minci zase o něco dále. Jeho cena během úterního dopoledne klesla ke 40 tisícům dolarů. Při vyhodnocování úspěšnosti redakčního experimentálního kryptoportfolia jsme to chtěli přičítat hlavně kombinaci vyčerpání trhu po dosažení rekordních podzimních hodnot a nejistoty kolem zpřísňování monetární politiky v USA. Spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel ale přišel během bitcoinové konference v Miami s neotřelejším vysvětlením.
„Podstatou klimatické nespravedlnosti je, že bohaté státy budou počítat škody v dolarech, zatímco ty chudší v lidských životech,“ říká Kristina Zindulková z Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) k nové zprávě mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). „Z pohledu nejzasaženějších států tak musí ty bohaté nejen přestat škodit dalším pálením fosilních paliv, ale i pomoct tam, kde se škody již projevují,“ dodává.
Na nejsevernějším výběžku Středosibiřské vysočiny, téměř izolována od okolního světa a s nenarušeným ekosystémem, se nachází náhorní plošina Putorana. Pro svou jedinečnost je již deset let součástí světového přírodního dědictví UNESCO.
Na světe v současnosti vzniká nebo je v plánu několik velkých vodních projektů, které vesměs vzbuzují kontroverze. Čína chce bojovat se změnami klimatu sázkou na hydroelektrárny, jenže ani ty nejsou bez ekologického rizika. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tlačí vpřed sporný projekt Istanbulského kanálu a v Africe budí velké vášně přehrada na životadárném Nilu.
Tání globálního ledového příkrovu za necelé tři dekády zrychlilo tak, že odpovídá nejhorším scénářům vývoje, které sestavili vědci světového klimatického panelu IPCC. Ukázal to vůbec první globální průzkum tání ledovců sestavený na základě satelitních dat.
Dánské autonomie Faerské ostrovy a Grónsko těží ze soupeření velmocí o přístup do arktických vod. Region se v důsledku tání ledovců a vzrůstající námořní dopravy stává významný pro Rusko, Čínu a Spojené státy, které soupeří o přízeň těchto blízkých ostrovů. Má to však i svou stinnou stránku. Samosprávy jsou tlačeny k tomu, aby si vybraly jednu „správnou stranu“.
Svět minulý týden obletělo video, které zachycuje sesuv půdy na severu Norska, jež smetl do moře několik domů. Šlo převážně o letní chatky a tak se hrozivě vypadající událost protentokrát obešla bez zranění. Vědci ale varují, že v důsledku rychlých změn v severních oblastech hrozí stále častější sesuvy. Na Aljašce se dokonce obávají brzkého příchodu obří cunami.
Švédsko během toho léta přišlo o svou nejvyšší horu. Nové měření ukázalo, že kvůli dlouhodobému tání ledovce je jižní vrchol hory Kebnekaise, který dosud kraloval zeměpisným statistikám, nyní o 1,2 metrů nižší než skalnatý severní štít hory. Ten je tak se svými 2096,8 metru hlavním vrcholem Kebnekaise a zároveň nevyšší horou země.
Za poslední století roztála polovina alpských ledovců, z toho 70 procent za posledních 30 let, řekl v rozhovoru s agenturou ANSA italský glaciolog Renato Colucci. Ledovce ve výšce nižší než 3500 metrů podle něj zmizí do 20 až 30 let. „Průměrné teploty za posledních patnáct let jejich přetrvání pod touto hranicí neumožní,“ tvrdí odborník.