tepelná čerpadla spotřeba elektřiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tepelná čerpadla spotřeba elektřiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na plenárním zasedání Evropského parlamentu se bude hlasovat o revizi předpisů o takzvaných fluorovaných plynech, které se používají například v tepelných čerpadlech a mají podle odborníků na změnu klimatu ještě větší vliv než vypouštění oxidu uhličitého. Pro zákaz od roku 2027 se již vyslovil i výbor Evropské unie pro životní prostředí. Zákaz by mohl ovlivnit evropské tažení za co největší soběstačností domácností ve výrobě energie.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Pražská energetika (PRE) kromě dodávky energií nabízí i doplňkové služby spojené s elektřinou a plynem důležité pro chod domácnosti. V Centru služeb PRE najdete pod jednou střechou vše potřebné pro vytápění, chlazení, ohřev vody, výrobu elektřiny z fotovoltaiky, odvětrávání, osvětlení i vybavení chytré domácnosti. Na nabídku Centra služeb PRE jsme se zeptali Martina Křenka, vedoucího prodejny.
Průmyslová skupina MTX Group miliardáře Petra Otavy, která se skládá ze dvou desítek podniků, připravuje do roku 2030 modernizační investici ve výši sedm miliard korun do udržitelných projektů, zelené transformace a nových technologií „Snažíme se dělat, co dává smysl a vzhledem k tomu, že přibývá i ekonomická motivace, která je způsobená vysokými cenami energií, respektive absolutní nemožností je kontrolovat. To nás v cestě investic do technologií, které nám v konečném důsledku umožní redukovat ...
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?
Na stavební povolení čeká projekt Sousedství, který plánuje postavit královéhradecký developer Noho ve čtvrti Kukleny v Hradci Králové. Na první pohled jeden z mnoha projektů, který přemění zanedbaný areál bývalé koželužny na sto padesát bytů, je ale v několika ohledech pokrokový. Developer chce vytvořit první energetickou komunitu v Česku, v níž budou rezidenti sdílet energii vyrobenou fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly. Díky tomu by se měla čtvrť stát uhlíkově neutrální.
Loňský rok byl nejen v energetickém odvětví zcela mimořádný. Ceny elektřiny a zemního plynu dosáhly rekordních hodnot. Kvůli rychlému tempu jejich růstu přistoupila vláda k regulaci a ceny zastropovala. Jak můžeme rok 2023 zhodnotit a co nás čeká v roce letošním? Přinášíme krátké ohlédnutí.
Evropě se nadále daří překonávat energetickou krizi díky mimořádně mírnému zimnímu počasí. Kontinent podle meteorologů letos dokonce čeká nejteplejší leden za desítky let, což státům pomůže ušetřit plyn i elektřinu. Odborníci však zároveň varují, že jde pouze o krátkodobou úlevu a z hlediska klimatických změn jsou nynější vysoké teploty pohromou, která bude mít řadu negativních dopadů v jiných odvětvích.
Slyšeli jste někdy termín polykrize? Tak odborníci označují nynější stav, kdy se souběžně pereme s rekordní inflací, válkou i energetickou krizí. A tato situace opět otevřela debatu o energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Zajištění dostupnosti a lokální produkce energií se stává důležitější než kdy dřív. V Česku už takové projekty vznikají.