teplota na marsu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu teplota na marsu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Když vše půjde dobře, prakticky využitelná jaderná fúze bude k mání už za dvacet let. Tak zní otřepaná průpovídka, kterou v kontextu reálného zlatého grálu energetiky už několik dekád omílají všemožní vědci, futurologové a mnozí nadšenci včetně nás novinářů. Naposledy jsme ji mohli slyšet v mírně pozměněné podobě loni, kdy vědci z Lawrence Livermore National Laboratory z jaderné fúze poprvé v historii nějakou energii získali, byť jí bylo jen o procento více, než do pokusu vložili. Mluvili tehdy už jen o ...
Přibližně polovina obyvatel Země, až 3,6 miliardy lidí, žije v oblastech ohrožených extrémním počasím. Změny globálního klimatu a výkyvy počasí, jež je doprovázejí, ohrožují přežití mnoha živočišných druhů včetně lidstva samotného. Ne, nepíšu zde úvod nějakého postapokalyptického románu, ale jen velmi zestručněné shrnutí pondělní zprávy odborníků z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN.
První měsíc roku je za námi. Dali jste si předsevzetí, že budete víc číst? A šlo z okna jako většina dalších předsevzetí? Na únor, nejkratší měsíc, jsme vybrali knihy, do kterých se nebudete muset nutit, jako do ruských klasiků. Od cestování na oba póly, přes život ve světle reflektorů nebo otužování v ledové vodě až k českému fotbalu. Každý si najde to své.
S trochou nadsázky o sobě hovoří jako o pokračovateli bájné kněžny Libuše, jejíž vizi o Praze dotýkající se hvězd dotahuje do konce. Tomáš Rousek je vizionář, vystudovaný vesmírný architekt a šéf pražsko-londýnského studia Xtend. Projekt nové Prahy na Měsíci představil už ve škole. V rozhovoru pro deník E15 ale mluví o projektech pro americkou NASA či evropskou ESA, svých „pozemských“ konstrukcích nebo o budoucnosti bydlení ve městech. „Pro Prahu máme spoustu nápadů, zabýváme se tím už šestnáct let od naší...
Rudé moře je jedním z nejkrásnějších korálových moří. Po právu patří mezi nejnavštěvovanější potápěčské lokality. Koho baví potápění nebo šnorchlování, tomu zdejší podmořský život zaručeně učaruje.
Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.
Dron Ingenuity zvládl náročný krok a úspěšně vzlétl do výšky tří metrů. NASA tak slaví historický úspěch, kdy se poprvé v historii lidstva úspěšně podařil první pilotovaný let na cizí planetě. Původně měl dron vzlétnout už v minulém týdnu, NASA však jeho start kvůli chybě v softwaru odložila. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů.
Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance, který ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.
Na Marsu ve čtvrtek přistane automatický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. K hlavním úkolům vozítka Perseverance bude patřit hledání známek mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti. Během krátké doby osmi dnů je to už třetí vědecký aparát vyslaný lidmi, který k Marsu dorazil.
V pátek proběhl první skok Starhopperu, což je testovací verze budoucí kosmické lodě Starship, se kterou chce šéf SpaceX Elon Musk dopravit člověka na Mars. Podle Muska proběhl test bez problémů a Starhopper se dostal do výšky dvaceti metrů. Brzy by měl proběhnout další test, při kterém se dostane do výšky až 200 metrů.