termín podání daňového přiznání 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu termín podání daňového přiznání 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jestliže jste v roce 2022 nabyli, darovali, prodali nebo jinak pozbyli nemovitou věc, čeká vás „papírování“. Nepřehledné formuláře psané úřednickou řečí ale zvládnete hravě díky našemu návodu. Pozor, do 31. května musíte daň zaplatit.
Pro některé daňové poplatníky je vyplňování daňového přiznání příjemnou činností, jelikož mají za rok 2022 nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na vybraných příkladech, kdo za rok 2022 obdrží daňový přeplatek.
Pokud máte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si ze základu daně odečíst zaplacené úroky. Úroky z hypotéky na vlastní bydlení nebo jeho rekonstrukci totiž patří k nezdanitelné části základu daně. Odpočet úroků je možný i u přenesení hypotéky k jiné bance, tedy při refinancování. Abyste zaplacené úroky ve svém daňovém přiznání mohli uplatnit, je nutné splnit několik podmínek.
Pokud splníte zákonné podmínky, zdanění příjmu z prodeje nemovitosti se vás netýká, v opačném případě však ano. Kdo musí uvést příjem z prodeje nemovitosti do daňového přiznání? Jak daňový formulář vyplnit?
V posledních letech stoupá zájem ze strany Čechů zhodnocovat své úspory pomocí investic. I s investicemi je však mnohdy spojena méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Co si má běžný investor pohlídat? A kdy povinnost podávat daňové přiznání nevzniká?
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Průzkumy poradenské společnosti Dun & Bradstreet ukazují, že povinnost uveřejnit účetní závěrku ve sbírce listin v obchodním rejstříku dlouhodobě neplní více než tři čtvrtiny firem. Podle rejstříkového zákona přitom nekontaktní firmě, která účetní závěru nezveřejní, hrozit i zrušení ze strany rejstříkového soudu. Povinnost přitom lze v dnešní době splnit i prostřednictvím finančního úřadu.
Nejzazší termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za rok 2021 byl 31. ledna. Tento den byl zároveň i posledním, kdy vypršela splatnost silniční daně za rok 2021. Vláda v souvislosti s růstem cen nafty a benzinu vyhlásila prominutí silniční daně za vozy a dodávky do 12 t a prominula letošní zálohy i všem dopravcům.
Jednou ze základních povinností všech osob samostatně výdělečně činných je odevzdání přehledu za rok 2021. Neodevzdání přehledu samozřejmě neznamená, že se zálohy nemusí platit, a navíc je předepsána a případně vymáhána i pokuta.
Druhý zásadní termín pro podání daňového přiznání je tady. Pokud jej plánujete stihnout a nejste si dosud jistí, co a jak v daňovém přiznání uvádět, redakce deníku E15 nabízí výběr nejzásadnějších článků, které letos na téma daní vydala. Další aktuální daňová témata najdete v samostatné daňové rubrice.