termínované vklady čsob - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu termínované vklady čsob, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Díky růstu úrokových sazeb se zejména v posledním roce těšily velkému zájmu českých střadatelů spořicí účty, termínované vklady či fondy, jejichž výnos je navázaný na základní úrokovou sazbu České národní banky. Dvoutýdenní repo sazba ČNB vzrostla v období od června 2021 do loňského června z 0,25 procenta na stávajících sedm procent. Tak vysoko však už za další rok nemusí být. Zejména pokud se potvrdí předpoklady, že inflace bude klesat.
Období vysoké inflace je pro řadu z nás velkou novinkou. Na první pohled s může zdát, že s ní nejde pracovat a je potřeba počkat, co bude dál a zdali někdy klesne. Ale tak to ve skutečnosti vůbec není. I na vysokou inflaci existuje dobrý recept v podobě spořicích a investičních produktů, které dokáží peníze zhodnotit.
Vyplatí se vůbec v dnešní době spořit? Tedy odkládat část svého příjmu do finančních produktů, které slibují zhodnocení? Tuto otázku si v poslední době mnoho z nás klade stále častěji. U většiny je aktuálně tím hlavním důvodem nadprůměrná inflace. V klidu nás totiž nemůže nechat fakt, že pokud je míra inflace vyšší než zhodnocení našich úspor, pak – logicky – jejich reálná hodnota klesá.
S inflací související ztráta hodnoty peněz a vytrvale rostoucí úrokové sazby ze strany ČNB a následně komerčních bank se podepisují na zájmu klientů o spořicí produkty. Zvýšená poptávka se týká spořicích účtů a dnes již i termínovaných vkladů, které dlouho procházely útlumem.
Něco takového čeští střadatelé léta neviděli. Banky během dubna opožděně zareagovaly na strmě rostoucí sazby České národní banky a začaly v širším měřítku lidem zvyšovat úročení na bankovních kontech. Úroky šplhají až na čtyři a půl procenta, sázka na agresivní úrokovou politiku je přitom doménou hlavně menších bank. I tak ovšem ani úrokové špičky na domácím trhu zdaleka nedosahují k tempu růstu českých cen, a dokonce ani k základní sazbě centrální banky.
V reakci na další zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB přistupují banky ke navyšování sazeb na spořicích produktech. Jako první včera oznámila vyšší sazbu Trinity Bank, přidala se pak Air Bank a Česká spořitelna. Trinity nabídne 2,08 procenta, Creditas 2 procenta, další dvě banky vytáhly úroky na 1,5 procenta. Vzhledem ke konkurenčnímu boji se dá očekávat zatraktivnění sazeb i u dalších bank.
Vedle vzrůstajících úroků u úvěrových produktů se začaly probírat i ty na spořicích účtech. Jen v posledních týdnech přistoupily ke zvýšení sazeb Trinity Bank, Expobank a Air Bank.
Během dubna se hned několik tuzemských bank odhodlalo oznámit střadatelům nepopulární zprávu o snížení úročení jejich vkladů. Ještě před dvěma měsíci přitom mnohé finanční domy na úrocích naopak přidávaly, když ČNB na počátku února zvýšila základní úrokovou sazbu na jedenáctileté maximum 2,25 procenta.
Tuzemské finanční domy mají za sebou historicky nejlepší rok. Podle předběžných dat České národní banky jim loni byznys vynesl dohromady přes 81 miliard korun, tedy o deset procent více než za doposud rekordní rok 2017.
Některé banky v souvislosti s růstem úrokových sazeb České národní banky začaly zvyšovat úročení spořicích účtů. V těchto dnech zvýšila jejich úročení Raiffeisenbank, vyplývá z odpovědí peněžních ústavů na dotaz ČTK. Základní úroková sazba ČNB, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla loni po pěti zvýšeních na 1,75 procenta.