TĚŽBA DŘÍVÍ V ČR - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu TĚŽBA DŘÍVÍ V ČR, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.
Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Soubor opatření, která začnou platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu. Podle agentury Reuters to uvedl šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás.
Válka na Ukrajině a s ní spojené změny na trhu se surovinami znovu ukázaly, jak životně důležitou, ale zároveň podceňovanou surovinou je pro Českou republiku dřevo, rostoucí v tuzemských lesích. Podle zástupce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Tomáše Paříka by se měl stát dřevem zabývat mnohem více, než to dosud dělal. A zřejmě i výrazně změnit přístup k hospodářskému využití českých lesů.
Společnost CB-EKO miliardáře Petra Pauknera uzavřela se státním podnikem Lesy České republiky (LČR) desetiletou smlouvu na nákup lesní biomasy. O klest a zbytky po těžbě stojí teplárny a elektrárny jako o obnovitelný zdroj energie. Kontrakt za odhadovaných 3,5 miliardy korun loni podepsal bez nabídkového řízení bývalý ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Uvedly pondělní Hospodářské noviny.
Kůrovcová kalamita nezná hranice vlastnictví, na Vysočině mají ze všech krajů Lesy ČR nejmenší podíl lesů. Dopady kůrovcové kalamity jsou drastické pro všechny vlastníky, vzájemné obviňování ovšem nikomu nepomůže.
Lesy i lesní byznys v Česku procházejí krizí. Kvalitní dřevo i krásné hvozdy vzala Čechům neschopnost státu řádně se starat o zelené bohatství. Nadvládu převzal kůrovec, v tuzemsku o poznání razantněji než v okolních zemích. „Když kůrovcová kalamita v roce 2015 začala, Lesy ČR to flákaly, nedělaly, co měly. Možná by bylo šikovné, kdyby státní lesy byly svěřeny krajům, když to stát neumí. Nebo kdyby se zrychlil systém veřejných zakázek, aby byl rychlejší než kůrovec,“ říká hrabě Constantin Kinský, potomek ...
Státní podnik Lesy České republiky vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.
Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2021 až 2025 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Firma Uniles v tendru 2021+ podala nejlepší cenovou nabídku na dvanácti z 29 soutěžených jednotek a má tak šanci získat 12 kontraktů.
Kůrovcová kalamita poslala ceny dřeva k zemi a trh kolabuje. I kvůli tomu utrpěly Lesy ČR loni miliardovou ztrátu. „Dřevo zlevnilo za poslední tři nebo čtyři roky až o sedmdesát procent. Pohybuje se na hranici rentability,“ říká generální ředitel státního podniku Josef Vojáček. Současně ale rostou ceny sazenic na zalesňování a cena pracovní síly, které je kvůli koronavirové epidemii ještě méně.
Státnímu podniku Lesy ČR, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, způsobila bouře Sabine škody za 250 až 300 milionů korun. Orkán poničil kolem 950 tisíc metrů krychlových dřeva, což odpovídá zhruba 950 tisícům stromů. Největší škody nastaly v lesích v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňském kraji.