těžba lithia v krušných horách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu těžba lithia v krušných horách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Málokteré investice se na evropské scéně v poslední době akumulovaly tak silně jako ty do akumulátorů. Do rozrůstajícího se evropského bateriového průmyslu putují stamiliardy korun z účtu klíčových koncernů i menších hráčů. Naslepo nestřílí nikdo z nich.
Zdá se, že ohňostroj finální fáze předvolební kampaně letošních voleb „pokazil“ hnutí ANO německý nadnárodní koncern Volkswagen. Ještě to nezaznělo takto naplno, ale je to tak. Těch podepsaných memorand a glorifikujících literárních počinů bylo v předvečer oslavy a vlastního volebního víkendu nesčetně.
Skupina ČEZ chce do konce roku rozhodnout, s kým postaví továrnu na baterie v areálu bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov I na Chomutovsku. Uvedl to ředitel společnosti Daniel Beneš. První fáze projektu by podle něj mohla být hotova kolem roku 2025.
Plány Evropské unie na rychlý přechod k elektromobilům zahrnují i těžbu materiálů potřebných k výrobě baterií, především lithia. Kupříkladu Portugalsko sní o výstavbě velké továrny na baterie, a proto už před třemi lety přijalo ambiciózní plán dobývání „bílého zlata“. Jenže země žádné konkrétní přísliby na zpracování lithia nemá a obyvatelé chtějí chránit unikátní zemědělskou krajinu. Silné protesty proti dolování lithia propukly v mimounijním Srbsku. Sporů o těžbu se brzy mohou dočkat Německo, Finsko či ...
Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023, finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku, řekl generální ředitelČEZ Daniel Beneš. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.
Česko udělalo první krok v honbě za přilákáním investora, jenž má v tuzemsku vybudovat gigafactory, tedy továrnu na baterie do elektromobilů. Po memorandu by měla následovat investiční pobídka. Ekonomové oslovení E15 nastínili několik jejich možných rysů, aby se projekt gigafactory nestal pro Česko spíše přítěží.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v úterý dopoledne podepsali memorandum o podpoře výstavby gigafactory. Vláda chce, aby v Česku vznikla minimálně jedna továrna na baterie pro elektromobily. Podle Beneše by továrna při optimistickém scénáři mohla v Česku stát mezi roky 2026 až 2028. Zájem o výstavbu jeví Volkswagen či korejská LG. Záležet však bude na tom, jaké pobídky bude Česko ochotno nabídnout. O projekt se uchází i další evropské státy. Jednou ze zvažovaných ...
Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Záměr musí dnes odsouhlasit vláda, uvedl na dotaz ČTK vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.
Energetický gigant ČEZ zkoumá možnosti těžby krušnohorského lithia. Jasněji už má v tom, jak se bude vytěžená ruda dopravovat z dolu do zpracovatelského závodu a také jak se cenný kov dostane k zákazníkům – třeba do případné gigafactory.
Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess přijede do Česka jednat o možné stavbě gigafactory, tedy továrny na baterie pro elektromobily. Měla by v Česku vzniknout? A kdo sehraje důležitou roli v souboji o "největší" investici této vlády?