Těžba ropy v kanadě 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Těžba ropy v kanadě 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu. Uvedl to katarský ministr energetiky Saad Kaabí s tím, že jeho země se do budoucna hodlá soustředit na těžbu plynu. Ropný emirát podle agentury DPA reaguje na eskalaci sporu se sousedními státy v čele se Saúdskou Arábií, které s ním loni přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve svém výhledu poprvé předpovídá, že nabídka ropy nečlenských států organizace poroste rychleji než globální poptávka. Zvýšit by se měla nabídka zejména v USA, ale také v Kanadě, Velké Británii, Brazílii a Číně.
Před rokem by jen málokdo uvěřil, že Oválnou pracovnu v Bílém domě na další nejméně čtyři roky opanuje kontroverzní podnikatel Donald Trump. Ve své předvolební kampani sliboval, že udělá Ameriku zase skvělou, a to například tím, že do ní zakáže vstup muslimům, postaví zeď na hranicích s Mexikem, ale také třeba tím, že sníží daně nebo zruší některé počiny svého předchůdce Baracka Obamy v čele s Obamacare. Jak dostál svým slibům Donald Trump v prvních sto dnech svého mandátu?
Společnost TransCanada zažalovala americkou vládu o více než 15 miliard dolarů (asi 376 miliard korun) za zamítnutí ropovodu Keystone XL. Na uvedenou sumu podle agentury AFP vyčíslila kanadská firma své ztráty, pramenící podle ní z toho, že americká vláda porušila své závazky ze severoamerické dohody o volném obchodu, chránící zahraniční investice. V další žalobě, k federálnímu soudu v Houstonu, se firma domáhá zrušení rozhodnutí vlády prezidenta Baracka Obamy.
Americká vláda dnes zamítla projekt páteřního ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států. Oznámil to prezident Barack Obama poté, co projekt odmítlo ministerstvo zahraničí kvůli tomu, že neslouží národním zájmům. Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu víc než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila.
Společnost Lama Energy Group se připravuje na vstup na trh mobilních služeb, které bude moci nabízet spolu s elektřinou a plynem. V Kanadě se chystá rozjet s tamními partnery těžbu ropy. „Byznys v Kanadě by mohl převýšit hodnotu všech aktivit, které máme v Česku,“ říká jednatel Lama Energy Group Pavel Stuchlík.
Rozvoj těžby plynu z břidlicových hornin zajistil Spojeným státům za pouhých několik let pozici předního světového producenta zemního plynu a začínajícího vývozce této suroviny. Americký příklad začínají napodobovat i další velké země světa v čele s Čínou. V Evropě, která má rovněž značný geologický potenciál pro využívání břidlic, je ale situace kvůli velké hustotě obyvatelstva a silné zelené lobby složitá. Země, které už přípravy k těžbě plynu zahájily, nyní narážejí na problémy.
Spojené státy mohou díky mohutnému rozvoji těžby břidlicového plynu do pěti let definitivně předstihnout v těžbě zemního plynu Rusko a stát se jeho největším producentem na světě. Odhadla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Levný plyn bude vytěsňovat z americké energetiky uhlí a snižovat závislost USA na dovozu drahé ropy. Americké průmyslové firmy díky němu budou moci získat převahu nad svými evropskými konkurenty, uvádí se ve zprávě vydané na konferenci o plynu v Malajsii.
Kanada, zklamaná lednovým rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamy nedat zelenou výstavbě obřího ropovodu z Alberty do Texasu, hledá pro surovinu odbyt v Číně. Nezůstává však jen u ropy, Ottawa se s Pekingem nedávno předběžně dohodla na vývozu uranu, což zřejmě povede ke zvýšení jeho produkce v provincii Saskatchewan.