theresa mayová hlasování - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu theresa mayová hlasování, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Příští britskou premiérkou se stane sedmačtyřicetiletá Liz Trussová, která zvítězila ve vnitrostranickém hlasování nad Rishim Sunakem a byla zvolena šéfkou Konzervativní strany. Trussovou v úterý do funkce oficiálně jmenuje královna Alžběta II. na skotském zámku Balmoral. Podle končícího premiéra Borise Johnsona je nyní třeba, aby se za Trussovou postavili všichni konzervativci. Britská opozice však míní, že Trussová zemi z krize nevyvede.
Poslanci britské vládnoucí konzervativní strany budou v pondělí večer hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérovi Borisi Johnsonovi. Předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady uvedl, že obdržel dostatek podpisů pro vyvolání hlasování. Výsledek se čeká kolem 21. hodiny. Britská média míní, že Johnson krizi nejspíš ustojí, už samotné hlasování ho ale patrně oslabí.
Jednání o odchodu Velké británie z Evropské unie se několik let točilo v kruhu, z něhož je nevyvedly ani demise premiérů, ani několik odkladů termínu, kdy EU o Londýn přijde definitivně. Nové datum odchodu bylo stanoveno na 31. ledna 2020, ještě předtím však Britové šli k předčasným volbám, které poslanci stanovili na 12. prosince. Premiér Boris Johnson, který během podzimu ztratil sněmovní většinu, získal silnější pozici z níž byl schopen brexit prosadit. Projděte si brexit od A do Z.
Velká Británie a Brusel se ve čtvrtek, těsně před začátkem klíčového summitu Evropské unie, dohodly na upravených podmínkách brexitu. Oznámili to britský premiér Boris Johnson, podle něhož díky dohodě jeho země "získává zpět kontrolu", a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který dokument označil za "spravedlivý a vyvážený". Nyní osud úmluvy, kterou již na summitu podpořili lídři zemí Evropské unie, záleží na dolní komoře britského parlamentu. Poslanci o ní budou hlasovat v sobotu, Johnson ale ...
Britský premiér Boris Johnson v neděli uvedl, že nehodlá odstoupit, aby umožnil další odklad brexitu a zamezil tak odchodu Británie z EU bez dohody. Johnson to řekl BBC před zahájením výroční konference vládní Konzervativní strany, která potrvá do 2. října. Podle britských médií by z ní mohl vzejít plán konzervativců na řešení patové situace ohledně brexitu.
V současném víru událostí kolem brexitu se podle agentur rýsují tři hlavní scénáře: odklad brexitu, odchod Británie z Evropské unie s dohodou, nebo zrušení úsilí o brexit. V Británii přitom v pondělí po souhlasu královny začal platit zákon, který má brexit bez dohody znemožnit. Poslanci také opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Po skončení schůze následuje pětitýdenní pauza. Poslanci se ke své práci vrátí až 14. října.
Novým britským premiérem se podle očekávání stane politický veterán Boris Johnson. Pětapadesátiletý člen Konzervativní strany porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta. O novém předsedovi vlády hlasovalo 159 tisíc toryů do pondělního večera.
Neoblomnost poslanců z obou stran brexitového sporu zaskočila britskou premiérku Theresu Mayovou, pro níž bylo neúspěšné vyjednávání se zákonodárci největší frustrací tří let v úřadě. Ministerská předsedkyně necelé dva týdny před ochodem z Downing Street BBC řekla, že opouští funkci se smíšenými pocity "hrdosti a zklamání".
Hongkongská policie zasáhla slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily proti demonstrantům, kteří se shromáždili u vládních budov na protest proti spornému návrhu zákona, jenž má umožnit vydávat do pevninské Číny osoby podezřelé ze spáchání trestného činu. Demonstranti se pokusili proniknout do vládního komplexu a házeli na policisty kameny. Podle místních médií utrpělo přes 20 lidí zranění. Normu měl parlament začít projednávat ve druhém čtení. Kvůli protestům, které zablokovaly vstup do budovy ...
Britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálně skončila jako vůdkyně vládních konzervativců. O své rezignaci informovala poslanecký klub strany známý jako Výbor 1922, který očekávaný vývoj potvrdil v tiskové zprávě. Naplno tak začíná proces výběru nového lídra, a tedy i příštího britského premiéra. Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier v této souvislosti varoval, že s výměnou v čele britské vlády se nic nezmění na složitosti otázky fungování irské hranice po odchodu Británie z EU.