thorium - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu thorium, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, což mj. znamená, že je v ní obrovská poptávka po elektřině. A protože se postupně odklání od fosilních paliv (nedávno například oznámila, že hodlá zavřít přes 30 uhelných dolů), je jasné, že potřebuje různé alternativy.
Česko by se mohlo stát průkopníkem na poli jaderných reaktorů čtvrté generace. „Máme tady špičkový jaderný výzkum a tradici jaderného průmyslu. Česko má na to, aby tady vznikla technologie, která by vedla ke komerční výrobě malých modulárních reaktorů, které by mohly zásobovat energií třeba vzdálené lokality,“ říká Martin Ruščák, ředitel Centra výzkumu Řež, které patří do skupiny ÚJV.
Na vyprahlých pláních Nového Mexika, mezi místem, kde byla poprvé vyzkoušena jaderná puma, a americko-mexickou hranicí, povstává z písku nové město. Je plánováno až pro 35 tisíc obyvatel a bude mít moderní obchodní centrum a úpravné šiky řadových domů na předměstí, dokonale čisté ulice, parky, nákupní střediska a kostel. Nikdo ho ale nenazve domovem, uvádí americká stanice CNN.
Tuny nebezpečných chemikálií skrýval k demolici určený areál chemičky Setuza v Lovosicích. Inspekce životního prostředí dnes likvidaci areálu, který leží v centru města, zastavila.
Poznejte nové způsoby využití atomové energie, vysokoteplotní reaktory pokročilých konstrukcí, které pracují při teplotách okolo 1000 °C. Zde už nemůžeme použít vodu, ale roztavenou sůl, tekuté olovo nebo hélium.
Ani po havárii ve Fukušimě není jaderná energetika mrtvá. Budoucnost prý patří rychlým reaktorům, které si budou vyrábět vlastní palivo. „Pro výrobu tepla jsme vyvinuli reaktor, který se smontuje v továrně a přiveze na místo, kde bez nároku na složitou obsluhu může fungovat až 60 let,“ říká Larion A. Lebeděv, generální ředitel ruského Státního výzkumného a vývojového centra pro projektovou expertizu a technologie.
Čína chce zahájit vývoj jaderného reaktoru čtvrté generace. Na výrobě by se měl podílet i Bill Gates a společnost Terrapower, kterou počítačový guru založil. Píše o tom server BBC. Podle Gatese by výzkum mohl během příštích pěti let spolknout zhruba jednu miliardu dolarů.
... zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější... s výzkumem využití thoria v současnosti Číňané...
Zatímco Německo nebo Švýcarsko jadernou energii opouštějí, Asie staví a plánuje nové reaktory ve velkém. V příštích devatenácti letech by ve světě mohlo vyrůst až 558 nových reaktorů – a téměř polovina z nich v Asii. Spočítala to Světová jaderná asociace, která se zabývá podporou energie z atomu ve světě.