tomáš halík právě dnes - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tomáš halík právě dnes, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezidentovi se v péči lékařů ulevilo a vrátil se zpátky do povolebních jednání. Přesněji řečeno se jich začal účastnit, jednal s končícím premiérem Andrejem Babišem a nastupujícím Petrem Fialou. „Je to ten starý dobrý pan prezident,“ řekl Babiš, „Byl to Miloš Zeman, jak ho znám z dřívějška,“ dodal Fiala. To bychom měli, se jmenováním Fialy prý nebude problém. Přesto zůstává rozsvícených pár varovných kontrolek.
V pravidelných intervalech veřejným prostorem rezonuje téma českého vysokého školství. Zatímco se politici předhánějí v podpoře technických oborů, sociální vědy pravidelně zůstávají na chvostu společenského ocenění, ve škatulce zbytečného studia bez uplatnění. Proč jsou vlastně potřeba?
Současná předvolební debata se točí kolem toho, jak nás překvapil „klesající“ úspěch Miloše Zemana v prvním kole, jak se nám líbí, či nelíbí druhý prezidentský kandidát, který postoupil do druhého kola, a především, jak se ještě prohloubila propast mezi voliči Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, kteří jsou v tuto chvíli vůči sobě „jako na ostří nože“. Spousta výroků, které byly za poslední týden a půl vypuštěny do éteru, tuto teorii o polarizaci společnosti na dva tábory jen přiživuje. Nevytváříme si zde ale ...
Přestože vystudoval filozofii, jako obor mu dnes připadá odtažitá. Martin Dokupil Škabraha se jí i přesto dnes věnuje na univerzitě a o veřejných tématech v kontextu filozofie píše mnoho let na řadu českých serverů. „Filozofie ve mně pořád zůstává. Ne jako akademický obor, ale spíše jako jakési ‚umění myslet‘,“ vysvětluje. V rozhovoru prozradil, čím může filozof přispět do veřejné diskuze a zda mohou filozofové ovlivňovat věci ve veřejném prostoru.
Církev se nesmí bát vstupovat do podnikání ani veřejného prostoru. Zároveň ale musí myslet v mnohem delším horizontu než běžný tržní subjekt, myslí si plzeňský biskup Tomáš Holub.
„Ekonomie má výhodu v tom, že umožňuje volný pohyb z rigorózního základu do dalších směrů”, vysvětluje ekonom Tomáš Sedláček důvod, proč si oblíbil právě tento obor. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla a autor bestselleru Ekonomie dobra a zla byl v loňském roce dokonce zařazen mezi nejvlivnější hlasy planety. Jak tento hlas ovlivnilo zahraniční studium či počáteční neúspěchy a proč se nebojí o budoucnost humanitních oborů, se dočtete v našem rozhovoru.
Čestný předseda TOP 09, bývalý ministr zahraničí či kandidát na prezidenta z roku 2013. Karel Schwarzenberg z politiky pomalu odchází, stále k ní ale má co říct. Ovšem nejen k ní. „Nám chybí konzistentnost. Úspěšnou revoluci, změnu země, musíme dělat s výdrží,“ říká mimo jiné. Co si myslí o vzrůstající nesvobodě nebo ideové vyprázdněnosti politiky? A jak jsme na tom dnes v porovnání s Rakušany, tedy se stejným národem v jiném jazyku, jak sám říká?
Není snadné kritizovat občanské iniciativy, zvláště pak ty, které jsou zjevně vedeny dobrými úmysly a autentickou starostí o kvality veřejného života. Je ale třeba říci, že zrovna nová iniciativa Peloton, která se o víkendu vložila do debat o příští prezidentské volbě, míří dost daleko mimo terč. Terč samotný si přitom nevytyčila úplně špatně.
„Na prestižních amerických a evropských univerzitách se setkávám s velmi nadanými českými studenty. Ti se však obávají, že lidé kolem současného prezidenta obracejí kormidlo naší země ze Západu na Východ a kladou si otázku, zda se za těchto okolností mají po studiích vrátit domů,“ říká v rozhovoru kněz, filozof a profesor sociologie Tomáš Halík.
Autoři Adventní výzvy podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nedemokraticky vyhrožují za svobodné projevení názoru. Kritizovali Ovčáčkovu čtvrteční reakci na facebooku, že výzva místo spojování společnost jen rozděluje. Výzva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo Kolegium Paměti národa, varuje před zneužitím obav z uprchlické krize a rozdělením české společnosti.