tomáš portlík - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tomáš portlík, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Starostové pražských městských části se chtějí společně pustit do jednání s ministerstvy školství a pro místní rozvoj o zvýšení kapacit ve školství. V hlavním městě chybějí tisíce míst, kritická je situace zejména na základních školách. Vedení 57 pražských radnic by na výstavbu nových škol a dostavbu stávajících potřebovala až osmnáct miliard korun.
Rostoucí napětí mezi pražským blokem Spolu a Pirátskou stranou, především končícím primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem, stále více oddaluje sestavení koalice na vládním půdorysu. Mezi politiky se v posledních dnech začalo spekulovat o menšinové radě ODS, TOP 09 a lidovců tolerované ANO. Hnutí skončilo v komunálních volbách na druhém místě za Spolu, jehož celostátní špičky si přímou spolupráci s uskupením Andreje Babiše nepřejí.
O primátorský řetěz se v Praze hlásí několik kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský, poslanec Patrik Nacher (ANO), urbanista Petr Hlaváček (STAN) nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Soliadarita).
Hlavní město se po letech lavírování chtělo vrhnout do podpory inovací vznikajících na jeho území, ale místo toho vypukl spor politických stran o budoucí směřování Pražského inovačního institutu (Pii). Opoziční ANO a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) označují Pii za odkladiště pirátských politiků s netransparentním hospodařením. Institut naopak nachází zastání u Pirátů a hnutí Praha sobě.
Zrod velkých dopravních staveb vypadá v Praze v zásadě takto: postavíme tunel, několik let to budeme finančně vydýchávat, a pak zkusíme připravit další. Ale ouvej, nejsou peníze, zjistí po čase město. Dostavbu poslední třetiny vnitřního městského okruhu Praha stále odkládá a přednost dostává levnější metro. Okruh totiž podle politiků nemůže vzniknout bez dotace státu, kterému se do spoluúčasti nechce. Drahé dopravní stavby jen odkrývají dlouhodobé problémy ve financování chodu a rozvoje metropole.
Odkládání platnosti nového stavebního zákona, nevýhodný mechanismus přerozdělování daní a z něj plynoucí nedostatek peněz pro Prahu a také rozdílné představy politické reprezentace, která se po čtyřech letech střídá v čele města. Největší brzdy bytové výstavby i velkých infrastrukturních projektů pojmenovávají koaliční a opoziční strany ve vrcholící volební kampani v téměř bezvýhradné shodě. Pozornost developerů se spíše než k zářijovému hlasování upíná k vládě. Firmy volají po nových paragrafech, které by...
Pražané si už léta povzdychují nad tím, že od tunelového komplexu Blanka hlavní město nic velkého nepostavilo. Ani současná koalice vedená Zdeňkem Hřibem (Piráti) neinvestovala zdaleka tolik, kolik si každý rok naplánovala. Radní věnovali čas zejména přípravě nových projektů, příští vedení metropole má zdědit investice za desítky miliard. Opozice kritizuje nedostatek rozvoje v dopravě či bydlení.
Zastupitelé hlavního města dnes schválili Balíček okamžité pomoci pro Pražany v nouzi. Série opatření rychle a adresně pomůže těm pražským domácnostem, které jsou nejvíce ohrožené chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Finanční prostředky jim pomohou pokrýt například školní obědy, kroužky nebo rostoucí splátky hypoték. Praha na tuto pomoc vyčlenila přes 800 milionů korun.
Nespokojenost lidí s klesající životní úrovní zřejmě ovlivní výsledek letošních komunálních voleb nejen v regionech, ale i v nejbohatším českém městě Praze. Přestože její obyvatelé dávají přednost spíše pravicovým stranám, při podzimním klání by na zdražování energií či potravin v kombinaci s nepřesvědčivými kroky vlády Spolu a Pirátů se STAN mohlo vydělat ideově neukotvené ANO Andreje Babiše. Hnutí je v opozici i v pražském zastupitelstvu.
Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská (PPAS) dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr dnes schválili pražští zastupitelé. Rozhodli také o tom, že se město za firmu zaručí u bank, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou. Podle zástupců PPAS vzrostly meziročně desetinásobně. Výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE, které firma ze schválené půjčky hradit nebude. Zajištění zásob plynu pro další ...