tramvaje praha - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tramvaje praha, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zcela samořiditelná auta bez řidičů budou běžnou součástí provozu do patnácti až dvaceti let. Ještě dříve do nich mohou usedat například američtí senioři. „Zdravotní prohlídky kvůli řidičáku jsou v USA postrachem. Bez auta tam nemůžete skoro nic. A starší lidé například kvůli špatnému zraku už řídit nemohou. I proto by starší mohli být prvními zákazníky autonomních vozů,“ říká Jiří Matas, vědec a profesor působící na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.
Chloubu někdejšího komunistického režimu, soupravy moskevského metra, směli až dosud řídit pouze muži. Dlouhé hodiny práce pod zemí byly podle tvůrců ruské legislativy pro ženy příliš nebezpečné. Zřejmě zapomněli, že pod zemským povrchem pracují pokladní nebo uklízečky. Koště a kýbl je zkrátka něco jiného.
Zvýšené nároky na hygienu v autobusech, vlacích, tramvajích či v metru letos odsávají nemalé prostředky z rozpočtů veřejných i soukromých dopravních společností. Souhrnné náklady na pořizování dezinfekcí, rukavic, roušek, respirátorů, ochranných obleků či štítů se pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. Provozní náklady navíc rostou v době, kdy dopravci počítají výpadky příjmů z jízdného v řádu desítek procent.
Přesně 19. prosince roku 1980 se pražské metro rozrostlo o tři nové stanice na lince A. Šlo o stanice Jiřího z Poděbrad, Flora a Želivského. Zelená linka metra tehdy vedla jen mezi stanicemi Leninova (dnes Dejvická) a Náměstí Míru. Nově otevřené stanice prodloužily „áčko“ o celkem 2,7 kilometru.
Každá z nich byla jiná, přesto je mnohé spojovalo. Válečné nevěsty - tak se říkalo ženám, které si vzaly zahraniční vojáky za krušných časů 2. světové války. Domů si své manželky přivedli i mnozí čeští vojáci, opačným směrem pak směřovaly české ženy, které si během závěrečné fáze války padly do oka s vojáky osvobozujících armád.
Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města na investice zhruba 1,17 miliardy korun, rozhodli pražstí radní. Peníze půjdou mimo jiné na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11 tisíc lidí.
Propady v řádech milionů korun přinesou aktuální restrikce provozovatelům barů a restuarací. Uzavírání podniků v deset hodin večer považují za devastující a iracionální, a volají po prodloužení otevírací doby alespoň o hodinu.
Od včerejška do 22. září v Praze probíhá Evropský týden mobility, který spojuje města napříč kontinentem. Kampaň pořádá Evropská komise již od roku 2002 a chce tak podpořit udržitelné formy dopravy a vytvářet příjemnější a zdravější města pro život. 19. září se na řadě míst uskuteční Den bez aut
Tradiční souboj o peníze mezi pražským dopravním podnikem a firemními odbory se letos řadí k těm výrazně náročnějším. Jednání o zvýšení mezd téměř jedenácti tisíců zaměstnancům DPP pro příští rok ztěžují finanční důsledky koronakrize. Hospodaření podniku se letos kvůli ní propadne až o dvě miliardy korun. Samu magistrátní kasu může krize připravit až o patnáct miliard, jak předpokládá město.
Novou odbavovací halu pražského hlavního nádraží čekají zásadní změny. I kvůli problémům se zatékáním do budovy chystá Správa železnic rozsáhlou rekonstrukci za stovky milionů korun, která se dotkne i střechy. Na té stojí parkoviště, ale i to se má změnit.