transporter ascod - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu transporter ascod, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už pět let chystaný nákup bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun naráží na další překážku. Skrývá v sobě až stovky milionů korun výdajů za přenos výroby obrněnců a jejich servisu do státního podniku VOP CZ, na nichž trvá ministerstvo obrany. Důvodem je to, že firma nemá potřebné technologie. Upozorňují na to někteří poslanci. Plyne to i ze zjištění jednoho z uchazečů o zakázku, německého Rheinmetall Landsysteme, který nabízí vozidla Lynx.
Zbavit se závislosti na ruských zbraních potrvá české armádě déle, než plánovala. Krátce před finále výběrového řízení na 210 bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun přichází šéf rezortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) s požadavkem, který může rozhodnout o vítězi. Zároveň by se však tendr prodloužil. Ministr chce, aby se obrněnce vyráběly v Česku a tuzemské firmy tak získaly na kontraktu větší podíl, než je ministerstvem obrany požadovaných alespoň 40 procent.
Firma General Dynamics musela kvůli krizi způsobené koronavirem pozastavit v některých evropských zemích výrobu. Sleduje také debatu o snížení rozpočtu české armády o deset milliard korun, protože je jedním ze tří uchazečů o dodávku 210 nových bojových vozidel pěchoty. „Jsme si vědomi, že rozpočet na obranu čelí velkému tlaku, a proto nabízíme i přenos výroby do České republiky se širokým zapojením českých firem,“ říká Thomas Kauffmann, viceprezident GD pro mezinárodní obchod a služby.
Zakázku české armády na 210 bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun provázejí dohady o vlastnostech stěžejního zbraňového systému. Zvažovaná vozidla mají totiž srovnatelné parametry s výjimkou kanonu, především jeho schopnosti zasahovat útočníky na výškových budovách, drony a další letící cíle. Vítěze tendru chce ministerstvo obrany vybrat nejpozději na přelomu roku.
Na zatím největší zakázce armády na pásová vozidla pěchoty má v Česku nejvíce vydělat státní podnik VOP CZ. Usiluje o to ministerstvo obrany, které ho plně ovládá. Nemusí se to však vyplatit.
Výrazný podíl českých podniků na vývoji a výrobě 210 BVP je jednou z nepřekročitelných podmínek rezortu obrany. Hlavním integrátorem je novojičínská státní společnost VOP CZ.
Do posledního šroubku vytuněné a zřejmě celosvětově nejdražší transportéry Pandur nebo univerzální vrtulníky pro jakoukoliv akci, které nebyly na trhu. Tyto příklady některých uzavřených nebo zamýšlených armádních zakázek svědčí o tom, že ministerstvo obrany má s jejich přípravou potíže.
Konsorcium PSM německých zbrojovek Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme se stále drží ve hře o více než padesátimiliardovou zakázku ministerstva obrany na 210 bojových vozidel pěchoty. Jeho obrněnce Puma přitom ještě donedávna nesplňovaly dvě důležité podmínky – aby se do nich vešlo jedenáct vojáků a měly takzvané posádkové věže. Zda bude PSM spolu s dalšími třemi uchazeči v soutěži pokračovat, se má vyjasnit v řádu týdnů.
Zamezit podezřením z politického ovlivňování zakázky na pásová bojová vozidla za více než padesát miliard korun je hlavním cílem etického kodexu, který museli uchazeči o kontrakt podepsat.
Svět obranné a bezpečnostní techniky se po dvou letech opět sešel na výstavišti v Brně. Veletrhu IDET dominovaly různé pásové obrněnce nebo legendární vrtulník Black Hawk. „Jedním z hlavních důvodů důležitosti veletrhu je fakt, že česká armáda prochází střednědobou modernizací, která potrvá do roku 2027 a některé akvizice se začínají uskutečňovat už nyní,“ řekl šéf Brněnských veletrhů Jiří Kuliš.